Konnichiwa! – takim japońskim „Dzień dobry!” rozpoczęło się 9 maja spotkanie dotyczące Japonii, wzięli w nim udział uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Mysłowicach.

Prelegentka, Agnieszka Stryczek, to z wykształcenia kulturoznawczyni, z zamiłowania podróżniczka, wiceprezes Śląskiego Stowarzyszenia Podróżniczego „Garuda” i współtwórczyni Festiwalu Slajdów Podróżniczych w Katowicach. Globtroterka okazała się kopalnią informacji i ciekawostek na temat kraju gejsz i samurajów. W formie pokazu multimedialnego zaprezentowała dzieciom dwie strony Japonii – tą tradycyjną z niespiesznym rytuałem parzenia herbaty, egzotyczną kuchnią, z mieszkańcami przebranymi w ceremonialne kimona i tą współczesną z wykorzystaniem najnowszych technologii, epatującą reklamami ulicznymi, z młodzieżą w ekscentrycznych strojach, żywcem wyjętych z komiksów manga i najszybszym pociągiem świata – Shinkansen.

Podczas warsztatów dzieci smakowały pasty wasabi – ostrego japońskiego chrzanu, kreśliły japońskie znaki pisząc słowo Nippon, oznaczające Japonię i jadły ciasteczka z wróżbą typu „Będziesz miał fabrykę czekolady” czy „Zostaniesz porwany przez kosmitów”. Podróżniczka opowiedziała uczniom jak wygląda azjatyckie mieszkanie, co to jest hotel kapsułowy, udzieliła zebranym szybkiego kursu zachowania się podczas trzęsienia ziemi i wyjaśniła dzieciom, że dla Polaków gest dłoni oznaczający zwycięstwo – to japoński „uśmiech”. Warsztaty zakończyło zdjęcie grupowe z „japońskimi uśmiechami” wszystkich uczestników. Prezentacja Agnieszki Stryczek objęta jest patronatem Akademii Odkrywcy im. Tony Halika.

 

REKLAMA