Pierwszym w Mysłowicach, plenerowym koncertem fortepianowym, a także satyrycznym spektaklem o Polakach rozpoczęło się tegoroczne ożywianie mysłowickiego rynku.  Także w Parku Zamkowym, gdzie mieszkańcy spotkali się na wspólnym śniadaniu, zrobiło się tłoczniej niż zwykle. Na intensywnie kulturalny weekend zaprosił mieszkańców Mysłowicki Ośrodek Kultury.

Na początek uczestnicy przyjrzeli się polskiemu społeczeństwu w krzywym zwierciadle. Perypetie i absurdy codziennego życia polskiej rodziny odegrali dla nich aktorzy Teatru Epidemia.  Ich inspiracją była satyra Ignacego Krasickiego „Palinodia”.

– W ten weekend działo się naprawdę dużo, zaczęliśmy w sobotę. Cykl Niech Żyje Rynek otworzyliśmy spektaklem „Polak potrafi” wyśmiewającym cechy Polaków, nie powiem że wady, bo podobno wad nie mamy… Dzisiaj rano spotkaliśmy się natomiast na śniadaniu na trawie, mogliśmy wspólnie  posłuchać dobrej muzyki, poćwiczyć jogę, poczytać książki, bo też była strefa przygotowana przez bibliotekę. Przede wszystkim można było dobrze zjeść i spędzić wspólnie czas, bo o to w tym chodzi. – opowiada Łukasz Prajer z Mysłowickiego Ośrodka Kultury

Niedzielnym popołudniem mieszkańcy znów odwiedzili rynek, tym razem wsłuchiwali się w muzykę filmową, jazzową i utwory Fryderyka Chopina. Fortepianowy koncert wykonał dla nich Przemysław Pankiewicz – student Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

– Obserwuję mniej więcej te działania na rynku, mam wrażenie, że to chyba będzie trafiony pomysł. Z tego co widzę tutaj, w tej chwili, to jest zainteresowanie.
Kultura wysokich lotów, na pewno warto ją rozpowszechniać, uświadamiać ludzi, animować. – mówi Krzysztof Słaboszewski, uczestnik

– Tak jak powiedziałem przed chwilą jest to zupełna nowość, rzadko kiedy tego typu muzyka pojawia się w przestrzeni publicznej, na otwartych koncertach, niepłatnych, także bardzo nas ciekawi jaki będzie odbiór. Myślę, że to jest właśnie ten rodzaj muzyki, który szanuje każdy i który każdemu się spodoba, więc myślę, że odbiór będzie bardzo dobry. – dodaje Prajer

W Parku Zamkowym odbyło się natomiast Śniadanie na Trawie. Amatorzy wypoczynku na świeżym powietrzu relaksowali się tam przy jodze, muzyce i smakołykach.

Już w przyszłym tygodniu kolejne, bardzo ciekawe wydarzenie w ramach akcji Niech Żyje Rynek. Tym razem na najważniejszym placu miasta zobaczymy film Metropolis. Muzykę do niego zagra na żywo zespół Czerwie. Pokaz odbędzie się 14-go lipca o godzinie 21:00.

REKLAMA