Projekt Mysłowickiego Ośrodka Kultury „Odczarowane Podwórka” zadomowił się już w Mysłowicach na dobre. Już trzeci rok z rzędu mysłowickie podwórka rywalizują ze sobą o tytuł miejsca, które przeszło największą metamorfozę.
W tym roku do rywalizacji stanęły cztery place: Robotnicza 21a, Strażacka 2, Towarowa 4 i Bytomska 17. Z kamerą odwiedziliśmy podwórko przy ulicy Towarowej.

– Niesamowite zaangażowanie mieszkańców na Towarowej 4. Chyba jeszcze tak dużego zainteresowania na żadnym innym podwórku nie widziałem. Jak już trzy lata trwa ten program, tak jeszcze tylu mieszkańców, którzy razem ręka w rękę pracują, nie widziałem.– mówi Michał Skiba, wicedyrektor MOK.

Dzieci, dorośli i seniorzy w pocie czoła, ale także z uśmiechem na twarzy, pracują na podwórku kamienicy przy ulicy Towarowej. Z placu wywieźli gruz, uporządkowali śmietniki, a także wysypali ziemię, na której wyrośnie zielona trawa. W jej rozsypywaniu pomagały nawet małe dzieci.

– Przystąpiliśmy do konkursu na odczarowane podwórko i teraz trwają prace. Pomagają nam pracownicy MZGK i nasi mieszkańcy. Początkowo trudno było nam przystąpić do konkursu, ponieważ się po prostu wahałyśmy, ale mieszkańcy się super zorganizowali – mówi Ilona Krefta, liderka podwórka.

W odczarowywanie Towarowej zaangażował się Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej. Pracownicy zrobili już wylewkę w bramie wjazdowej, tym samym wyrównując teren. Przygotowują także nowe utwardzone miejsce na gniazdo śmietnikowe, przemurowują okienka pod kątem zabezpieczenia piwnic przed opadami. Ponadto MZGK zapewnił mieszkańcom 30 ton ziemi oraz płyty chodnikowe. Miejski zarząd zadeklarował także pomoc przy odczarowywaniu wszystkich podwórek, które biorą udział w konkursie.

– Troszeczkę namówiła nas pani Kasia z MOPSu, na tym placu mieszka sporo dzieciaków i nie chcemy, żeby pałętały się po uliczkach i różnych zakamarkach. Chcemy żeby zaczęły spędzać czas z nami, pod naszym okiem, na naszym podwórku – mówi pani Agnieszka.

Po uporządkowaniu podwórka przyjdzie czas na jego upiększenie. Animatorzy Mysłowickiego Ośrodka Kultury pomogą mieszkańcom między innymi zbudować pociąg oraz namalować obraz na ścianie kamienicy.

{mp4remote}/images/itvm/2014/08/towarowa4.mp4{/mp4remote}
REKLAMA