22400 kilometrów – taki dystans pokonało ponad 60 książek, które w lipcu i sierpniu zabrane zostały przez czytelników filii bibliotecznej przy ulicy Oświęcimskiej w swoje letnie podróże w ramach akcji „Książka na wakacjach”. Zasady akcji były proste – czytelnicy wypożyczali książkę z towarzyszącym jej biletem podróżnym, zabierali ją ze sobą na wakacje, wpisywali na bilecie miejsce, gdzie dany tytuł spędził z nimi urlop, a po powrocie książkę wraz z biletem zwracali do biblioteki.

Na podstawie notatki z biletu, pracownicy Filii nr 7 zaznaczali miejsce pobytu wypożyczonych przez czytelników woluminów na mapie „Podróżujących książek”. Dzięki tym informacjom, podsumowując wakacyjną akcję czytelniczą, bibliotekarze dowiedzieli się między innymi, że najdalej za granicą, bo aż na Teneryfie, była książka „Zabójca z sąsiedztwa” Alex Marwood, pokonując trasę 3870 km.

W Polsce najdłuższy odcinek 520 km do Łeby przejechały „Tajemnice grobowca” autorstwa Steve Berry’ego. Najczęściej biblioteczne woluminy spędzały wraz z czytelnikami wakacje na terenie Polski w regionie Morza Bałtyckiego (Gdańsk, Gdynia, Łeba, Sianożęty, Ustronie Morskie) – tutaj dotarł między innymi „Król” Szczepana Twardocha i „Wotum nieufności” Remigiusza Mroza, w Karpatach (Szczawnica), gdzie czytana była „Najdłuższa podróż” Nicholasa Sparksa oraz w Beskidzie Śląskim (Szczyrk, Ustroń, Węgierska Górka), gdzie górskie szlaki przemierzył cykl – „Trylogia Czarnego Maga” Trudi Canavan.

Wśród zagranicznych podróży prym wiodła Chorwacja, gdzie „odpoczywało” aż pięć książek, w tym „Pogromca lwów” Camilli Läckberg, „Wyrok” Mariusza Zielke i cykl powieści kryminalnych Anny Jansson, które poleciały wraz z czytelniczką aż na wyspę Hvar. Pojedyncze tytuły dotarły też do Albanii, Czarnogóry, Bułgarii, Finlandii (trasa objazdowa przez Litwę, Łotwę i Estonię) oraz na Kretę.

Mapa „Podróżujących książek” z szczegółowymi danymi oraz zdjęcia woluminów „wypoczywających” wraz z czytelnikami na wakacjach, przesłane przez urlopowiczów na adres e-mail biblioteki, prezentowana będzie przez cały wrzesień w bibliotecznym holu. Bibliotekarze, widząc duży odzew czytelników, akcję „Książek na wakacjach” planują powtórzyć w przyszłorocznym sezonie urlopowym.

REKLAMA