W 2018 roku nasze miasto obchodzi wyjątkowy jubileusz. Wiele wydarzeń organizowanych na szczeblu parafialnym czy miejskim będzie przypominać o tym, że dokładnie półtora wieku temu utworzony został Dekanat Mysłowice. Obchody jego 150-lecia zainaugurowano na Rynku podczas Orszaku Trzech Króli.

– 150 lat dekanatu to jest już piękna historia, trzeba się do tego szczególnie przygotować, my jako miasto mamy już wstępne ustalenia, będziemy je powoli wdrażać. Trzeba jeszcze połączyć je ze 100-leciem odzyskania niepodległości, zatem rok 2018 będzie rokiem w tego typu obchody jubileuszowe bardzo bogatym – opowiada prezydent Edward Lasok.

Miejska droga krzyżowa z udziałem mieszkańców czy dni otwarte, na jakie każda spośród tutejszych parafii zaprosi wiernych z całego miasta to tylko niektóre spośród zaplanowanych sposobów na uczczenie tego wyjątkowego jubileuszu.

– W 1868 roku utworzony został dekanat Mysłowicki, chcemy ten cały rok obchodzić pod kątem jubileuszowym. Wszystkie uroczystości parafialne, miejskie będą miały ten jubileuszowy akcent. Głównym wydarzeniem ma być msza święta 23. września, którą będzie odprawiał ks. arcybiskup z podziękowaniem właśnie za 150 lat istnienia dekanatu – powiedział ks. dziekan Rafał Ryszka.

Dekanat Mysłowice to jeden z 34 dekanatów katolickich w archidiecezji katowickiej. Terytorialnie pokrywa się on z obszarem miasta, w jego skład wchodzi 12 parafii, do których przynależą w sumie około 73 tysiące wiernych.

Jeszcze do wieku XIX podział administracyjny śląskich parafii kształtował się inaczej. Dekretem biskupa Henryka Foerstera dekanat mysłowicki został wydzielony z dekanatu bytomskiego 28 sierpnia 1868 roku.

REKLAMA