fot. um.chorzow.pl

Migracja mieszkańców, likwidacja niskiej emisji oraz nowe granice okręgów wyborczych do sejmiku województwa były tematami spotkania, jakie odbyło się w chorzowskim magistracie.  Uczestniczyli w nim prezydenci Chorzowa, Katowic, Świętochłowic, Siemianowic, Rudy Śląskiej i Mysłowic.

Mysłowice do podregionu katowickiego

Przedstawiciele miast rozmawiali z obecnymi na spotkaniu Andrzejem Lubiatowskim, dyrektorem biura Unii Metropolii Polski i Danutą Kamińską z zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Omawiali z nimi kwestie związane z wyborami do Sejmiku Śląskiego. Największe zastrzeżenie prezydentów miast budzi to, że okręg wyborczy nie pokrywa się z granicami podregionu katowickiego.

Podczas rozmów zapadła decyzja, że  prezydenci wystąpią z wnioskiem do Marszałka Województwa o zmianę, tak aby do okręgu katowickiego wróciły Mysłowice. Pismo w tej sprawie w imieniu podregionu złoży Prezydent Katowic Marcin Krupa.

Komunikacja

Podczas spotkania wypracowane zostało także wspólne stanowisko w sprawie poprawy komunikacji na styku Chorzowa, Katowic i Rudy Śląskiej. Prezydenci tych miast postanowili wystąpić do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad z wnioskiem o budowę ronda na granicy Chorzowa Batorego, przy autostradzie A4.

REKLAMA