W brzęczkowickiej bibliotece czas wakacyjnego relaksu powitano wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej nr 13, Zespołu Szkół Specjalnych i uczestnikami WTZ przy SPDN „Radość”.

Temat „Od bagażu do bezpiecznej podróży i szczęśliwego powrotu” został zaprezentowany przez bibliotekarzy uczestnikom spotkań, którzy po raz kolejny dowiedzieli się, jak właściwie spakować walizkę czy plecak. Przypomniano również o zasadach bezpieczeństwa i o właściwym zachowaniu się podczas letniego wypoczynku, przeczytano wiersze i opowiadania o lecie, rozwiązywano zagadki i ćwiczono spostrzegawczość w ukrytych obrazkach oraz wybierano obrazki, które kojarzą się z morzem, górami i jeziorami. Nie zabrakło zabawy – uczestnicy brali udział w zabawie plastycznej „Motyle – jestem kreatywny”.

„Terminy i długość wakacji są zróżnicowane w wielu krajach, a nawet w ich poszczególnych częściach. Istotnymi czynnikami mającymi wpływ na terminy wakacji były święta religijne oraz rytm pracy rolników i związana z tym konieczność udziału wszystkich członków rodziny, w tym dzieci, w pracach polowych. W Polsce wakacje to potoczna nazwa ferii letnich. Do roku szkolnego 2009/2010 obejmowały okres od następnego dnia po pierwszym piątku po 18 czerwca do ostatniego dnia sierpnia danego roku, czyli od końca roku szkolnego w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum do ponownego jego rozpoczęcia. Od roku 2011 do 2016 rozpoczynały się w sobotę po ostatnim piątku czerwca i trwały do końca sierpnia. Zmiana została wprowadzona w związku ze zwiększeniem liczby dni wolnych w czasie roku szkolnego. Od roku 2017 wakacje rozpoczynać się będą w pierwszą sobotę po 20 czerwca.”

REKLAMA