W miejskiej bibliotece przy ul. Mikołowskiej w każdą środę i czwartek wakacji odbywają się cykliczne zajęcia poświęcone życiu i twórczości Astrid Lindgren, a także zajęcia teatralne. Za nami dopiero połowa letniej przerwy od nauki w szkole, a ich uczestnicy już teraz mają za sobą wiele przygód związanych z literaturą.

Co środę uczestnicy zajęć poznają przygody Pippi Pończoszanki na kartach trzech tomów książek A. Lindgren pt. „Pippi Pończoszanka”, „Pippi wchodzi na pokład” i „Pippi na Południowym Pacyfiku”. Odczytywane są wybrane rozdziały poszczególnych tomów, do których następnie powstają kolorowe ilustracje, wykonane różnymi technikami plastycznymi. Nie brakuje zabaw muzyczno-ruchowych, rozwiązywania rebusów i krzyżówek oraz układania puzzli, przedstawiających postać Pippi.

W czwartki natomiast w bibliotece mają miejsce zajęcia teatralne. Uczestnicy poznają ogólne wiadomości o teatrze, biorą udział w zajęciach pantomimicznych i zabawach integracyjnych, przygotowują scenariusze oraz wykonują kukiełki do wystawienia bajkowego spektaklu. W lipcu z takich zajęć skorzystało łącznie 35 dzieci. Ponadto każde chętne dziecko codziennie może przyjść do biblioteki i – oprócz wypożyczenia książek i czytania czasopism – pobawić się w „Bajkowym Zakątku” oraz skorzystać z gier planszowych, puzzli, a także wziąć udział w konkursach plastycznych.

Wyjątkowo 20 lipca odbyło się tam spotkanie literackie poświęcone bohaterowi książkowemu i filmowemu – Harremu Potterowi, w którym uczestniczyły dzieci odwiedzające bibliotekę i grupa zorganizowana z „Doświadczalni” w Mysłowicach. W pierwszej części spotkania wszyscy zostali zapoznani z biblioteką i jej księgozbiorem oraz rolą i zadaniami w społeczeństwie. Następnie uczestnicy poznali życie i twórczość pisarki J. K. Rowling, obejrzeli gadżety dotyczące Harry’ego Pottera oraz nauczyli się różnych magicznych zaklęć i piosenek. Ponadto wzięli udział w konkursie plastycznym i losowaniu zagadek z „Tiary” oraz układaniu puzzli z postacią Harry’ego Pottera. Atrakcją spotkania była magia i iluzja oraz triki karciane w wykonaniu pani bibliotekarki, a także pudełko, z którego dzieci wyczarowały kolorowanki z herbami z powieści J. K. Rowling i cukierkami. Dodatkową zabawą na koniec było łapanie baniek mydlanych.

REKLAMA