Po raz czwarty już Filia nr 11 przystąpiła do akcji Narodowe Czytanie, której celem jest popularyzacja czytelnictwa, propagowanie bogactwa polskiej literatury, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości.

W tym roku 2 września czytano dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”, którego akcja – wesele krakowskiego poety Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny – rozgrywa się w podkrakowskich Bronowicach, w domu Włodzimierza Tetmajera. Dramat odczytano we fragmentach, z podziałem na role. Aby przybliżyć klimat, jaki panuje w lekturze, bibliotekarze przygotowali wystawę oraz scenografię, przedstawiającą wnętrze chaty bronowickiej. Można było tutaj znaleźć naczynia gliniane, drewniane przedmioty domowego użytku oraz elementy stroju krakowskiego.

Dużą rolę w utworze odgrywa symbolizm, stąd też pawie pióra, sznur i chochoł. Atrakcją spotkania były osoby przebrane za postaci z dramatu. „Panna Młoda”, w rolę której wcieliła się Ewa Jelonek, miała autentyczny strój krakowski i dzięki jej uprzejmości pozostali goście mieli okazję poznać tajniki prawdziwego stroju krakowskiego oraz podstawowe kroki „Krakowiaka”. Był również Wernyhora i Isia, a stoły były suto zastawione weselnym ciastem i domowym smalcem z kiszonymi ogórkami. W mysłowickim czytaniu wzięli udział czytelnicy biblioteki, członkowie DKK oraz zaproszeni goście, a każdy odwiedzający w tym dniu bibliotekę otrzymał pieczątkę na pamiątkę tego wydarzenia.


REKLAMA