28 września do Biblioteki Centralnej z pierwszą wizytą przyszły dzieci z grupy 5 i 6- latków z Przedszkola nr 13, które wzięły udział w zajęciach bibliotecznych pod hasłem „Czy w bibliotece mieszka Smok Wawelski, Kubuś Puchatek i Królewna Śnieżka?”

Przedszkolaki wysłuchały nowych dla nich informacji: co to jest biblioteka i czym różni się od księgarni, kto to jest czytelnik i bibliotekarz, jak wygląda droga książki od pisarza do czytelnika. Z zaciekawieniem zwiedziły Dział Gromadzenia i Opracowania, gdzie każda z nowych książek rozpoczyna swój biblioteczny żywot, a następnie dzieci ruszyły na poszukiwanie Smoka Wawelskiego, Kubusia Puchatka i Królewny Śnieżki. Droga wyznaczona kolorowymi strzałkami wiodła z czytelni do wypożyczalni.

Po drodze czekały na gości Księgi Zagadek pozostawione przez Wróżkę – Bajuszkę z zadaniami do rozwiązania. Jak się okazało, wszystkie dzieci świetnie odgadły przygotowane przez wróżkę zagadki i już bez przeszkód dotarły do wypożyczalni. Tam wśród bibliotecznych półek odnalazły poszukiwane postaci Smoka, Kubusia i Śnieżki oraz książki z historiami o tych bohaterach. Później przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem uzupełniały rysunki Smoka i baranka, Puchatka i jego chatki oraz zwierciadła Śnieżki, a efekty tych plastycznych działań można obejrzeć w czytelni.

Biblioteka i dziecięce książki tak bardzo zainteresowały przedszkolaków, że wychodząc pytały bibliotekarzy o kolejne spotkanie z postaciami z bajek, baśni i legend. Natomiast dzień wcześniej odbyło się tu spotkanie dla dzieci ze Świetlicy Środowiskowo-Terapeutycznej „Szkolne Skrzaty” przy Szkole Podstawowej nr 2 pod hasłem „Jesienne spacery”, którego tematem były atrakcje jesieni – kasztany, grzyby i kolorowe jesienne liście. Wiadomości o grzybach jadalnych i niejadalnych oraz przestrzeganie dzieci przed samodzielnym zbieraniem jakichkolwiek grzybów to zasadnicze elementy bibliotecznej pogadanki o jesiennym lesie. Wrzesień, październik i listopad – każdy z tych miesięcy jest inny i przyroda zmienia się z upływem czasu. Dzieci ze świetlicy wysłuchały wierszy o jesieni, a następnie rysowały „jesienną oś czasu” – drzewa ozdobiły liśćmi w barwach odpowiadających poszczególnym miesiącom. „Szkole Skrzaty” przyniosły do czytelni wykonane przez siebie portrety grzybów, wykonane różnymi technikami, a podczas zajęć plastycznych w bibliotece stworzyły ludziki i zwierzątka z kasztanów. Portrety i kasztanowe ludziki można podziwiać w czytelnianej „Galerii 2”.

REKLAMA