Już od sześciu lat w Mysłowicach obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W brzezińskiej filii Mysłowickiego Ośrodka Kultury spotkali się mysłowiczanie, którzy na co dzień współpracują z osobami niepełnosprawnymi, pomagając im w trudach codziennego dnia.

[maxbutton id=”1″ text=”ZOBACZ, TRWA 01:45″ ]

Tegoroczne obchody skoncentrowały się wokół możliwości, jakie daje nowa ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.

– Chcielibyśmy podnieść świadomość społeczeństwa w tym zakresie; co jest planowane, co w najbliższym czasie będzie się działo. Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka, wspomaganie mieszkaniowe, różne zagadnienia, które dla osób niepełnosprawnych są ważne. Są tutaj też pewne propozycje dotyczące wspomagania instytucjonalnego. Są to nowe zagadnienia, z którymi będziemy musieli się zmierzyć – mówi Krzysztof Marciniak, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych w Mysłowicach

Miejskie obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych stanowiły okazję do poznania nowych rozwiązań, które zaprezentowali prelegenci konferencji. Były także okazją do rozmów i wymiany doświadczeń pomiędzy organizacjami, które w Mysłowicach pomagają niepełnosprawnym.

– Rozwiązania w tym programie są ciekawe i bardzo chcielibyśmy je poznać. Dowiedzieć się, z czego moglibyśmy skorzystać, jak duże są pieniądze na działanie stowarzyszeń. Osoby niepełnosprawne bez względu na to, jaką pomoc otrzymają, zawsze będą tej pomocy potrzebować – mówi Anna Zając-Lubowiecka ze stowarzyszenia “Nasze Dzieci” Przy Zespole Szkół Specjalnych Imienia Janusza Korczaka w Mysłowicach

Był czas także na przyjemności. Dla gości konferencji przygotowano artystyczne występy, podczas których nie mogło zabraknąć programu przygotowanego przez osoby niepełnosprawne.

REKLAMA