Niemal tysiąc prac plastycznych listonosze przywieźli do Mysłowic z najodleglejszych zakątków Polski. Staranne, różnorodne i bardzo kolorowe obrazki trafiły do Młodzieżowego Domu Kultury dzięki zorganizowanemu tam konkursowi, jego hasło przewodnie brzmiało: „Ulubiony książkowy bohater – przyjaciel z dzieciństwa”.

Celem konkursu było nawiązanie do literatury z dzieciństwa, powrót do ukochanych bajek, ulubionych, baśniowych postaci czy pierwszych, książkowych przygód. Zadaniem dzieci i starszych uczniów było poruszenie wyobraźni i wymalowanie szczególnego dla nich bohatera. Wśród niemal tysiąca prac znalazło się wiele wizerunków Kubusia Puchatka, gdzieniegdzie pojawili się Czerwony Kapturek, Reksio, kot Filemon, Żwirek i Muchomorek, Koziołek Matołek, Pinokio, Pszczółka Maja czy syrenka Ariel, ale nie zabrakło także bardziej współczesnych bajkowych postaci – Merida Waleczna czy Nemo.

Na organizatorach wrażenie zrobił nie tylko ogrom postaci, ale także wielka różnorodność technik – pośród obrazków były zarówno takie wyklejane bibułą czy plasteliną, malowane akwarelami czy plakatówkami, szkicowane, rysowane kredkami, a nawet kolażowe i przestrzenne.

Do konkursu zgłoszonych zostało 938 prac z 79 miast w Polsce.  MDK przyznał nagrody i wyróżnienia autorom ponad  60 obrazków, wyniki są dostępne na stronie internetowej Młodzieżowego Domu Kultury w Mysłowicach.