fot.pixabay

Od dzisiaj (4.04) na terenie całego województwa śląskiego trwa akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczepionka w postaci małych, brunatnych kostek będzie zrzucana z samolotów oraz rozkładana ręcznie. W związku z akcją warto pamiętać o zachowaniu ostrożności wybierając się na spacer.

Jak informuje Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii akcja potrwa od 4 do 13 kwietnia na terenie całego województwa. Szczepionka będzie zrzucana przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Przynęty ze szczepionką będą zrzucane nad lasami oraz pozostałymi terenami zielonymi m.in. polami, łąkami, ogródkami działkowymi. Ponadto w Parku Śląskim szczepionka zostanie wyłożona ręcznie.

Przynęta ze szczepionką będzie miała postać małych brunatnych kostek o zapachu mocno zepsutej ryby. Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o niepodnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu, tak żeby lis mógł ją znaleźć i zjeść. Należy pamiętać o tym, że zapach człowieka pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa, zwierzę, wyczuwając zapach człowieka, nie zje już takiej kostki. Ponadto przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie wolno wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Dodatkowo należy również bezzwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce i inne części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.