Wybór szkoły średniej to jedna z najważniejszych zawodowych decyzji w życiu. W jej ułatwieniu pomagali organizatorzy targów edukacyjnych, które odbyły się 2 i 3 kwietnia w Centralnym Muzeum Pożarnictwa.

 

Zainteresowani pytali najczęściej o atmosferę panującą w szkole, pracujących w niej nauczycieli i profile klas. Jak zapewniali przedstawiciele mysłowickich placówek, choć konkurencja w regionie jest duża, tutejsze szkoły to świetny wybór.

W tym roku grupa zainteresowanych jest większa, bo za chwilę przed wyborem przyszłej szkoły średniej staną zarówno uczniowie trzecich klas gimnazjalnych, jak i klas ósmych.

– Niedawno powstało CKZiU. To na chwilę obecną jedyna placówka kształcenia zawodowego z doskonałą kadrą, doskonałym wyposażeniem. Topowe na rynku pracy kierunki, dające szanse znalezienia w przyszłości dobrze płatnej pracy. Licea to już legenda, I LO, II LO z klasami policyjnymi. Chcemy pokazać po raz kolejny, jak co roku, że Mysłowice nie mają się czego wstydzić – mówi Marcin Szwajcok, doradca zawodowy z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach.

Jak zapewniali organizatorzy, każda ze szkół ma swoich odbiorców i w mysłowickiej ofercie wzajemnie się uzupełniają. Ponadto w CKZiU działa ośrodek kariery i doradztwa zawodowego, w którym każdy rodzic może skorzystać z konsultacji w sprawie wyboru odpowiedniej szkoły dla swojego dziecka. Na co jeszcze zwracać uwagę przy wyborze nowej szkoły?

– Proponuję sprawdzać średnią zdawalność egzaminów maturalnych, zawodowych. W Mysłowicach ta tendencja wzrasta. Nie mamy się czego wstydzić – dodaje Marcin Szwajcok.

W wyborze przyszłej szkoły pomagali też sami uczniowie szkół średnich.

– Uczniowie wiedzą, czego chcą, co chcą robić w przyszłości. Nakierowujemy ich na odpowiednią ścieżkę. Od decyzji, którą właśnie podejmą, zależy ich życie – mówił Dariusz Koźlik, uczeń II LO.

Oprócz wysokiego poziomu nauczania nie bez znaczenia jest też, że szkoły są stąd po prostu bliżej.

– Każdy mysłowiczanin, według mnie, powinien wybrać szkołę w swoim mieście, żeby mieć blisko do domu, żeby nie dojeżdżać i potem z tym całym zmęczeniem wracać po całym dniu nauki, dajmy na to w Katowicach, Sosnowcu – dodał Dariusz Koźlik.

Aby zachęcić do kontynuowania nauki w Mysłowicach, magistrat wydał też informator dla kandydatów do szkół ponadpodstawowych. Znajdziecie go tutaj.

Tekst: Bogumił Stoksik