fot.biblioteka

Biblioteka przy ulicy Oświęcimskiej z okazji Światowego Dnia Ziemi przygotowała kolejne zajęcia z cyklu „Edukacja globalna dla najmłodszych” . Tym razem dzieci z Przedszkola nr 12 poznały Peru, a przede wszystkim Puszczę Amazońską oraz dowiedziały się, jaką rolę w przyrodzie i życiu człowieka odgrywają lasy.

Sześciolatkom wyjaśniono, że Puszcza Amazońska jest największym lasem na świecie, a żyją w niej setki tysięcy gatunków owadów, około 2 tysiące gatunków ptaków i ssaków oraz dziesiątki tysięcy gatunków roślin. Dzieci poznały bogactwo tych lasów, przeglądając dźwiękową książkę o dżungli oraz przygotowane slajdy. Po pokazie zaproszono je do rozmowy o znaczeniu lasów – tu pomocna okazała się wcześniej przygotowana plansza oraz obrazki, przedstawiające odpowiedzi na ten temat.

Po wyczerpaniu pomysłów zadano kolejne ważne pytanie: Czy warto chronić lasy i po co właściwie mielibyśmy to robić? Niestety, ludzie wycinają lasy równikowe, co ma ogromny wpływ na klimat całej Ziemi. Skutki takich działań uświadomiono przedszkolakom, zapoznając ich z bajką Tomasza Trojanowskiego „Dlaczego zwierzaki mieszkają w bloku Maćka”. Na zakończenie spotkania zaproponowano dzieciom zabawę w wyobraźnię, w której wykorzystano rysunki z Nazca stworzone przez Indian, mieszkających na skalistym płaskowyżu w Peru.