Tegoroczne wielkie święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się w 44 obiektach, leżących w 25 miastach, w tym także w Mysłowicach. Już w najbliższą sobotę (9 czerwca) na Industriadę zaprasza rodzime Centralne Muzeum Pożarnictwa, które zarówno dla małych Wojtków jak i dorosłych Wojciechów przygotowało moc atrakcji.

W tym roku Industriada przypomina mniej znane, kobiece oblicze przemysłu i techniki, także tej pożarowej – bo choć straż pożarna kojarzy się jako męski zawód, wiele w nim elementów żeńskich. W końcu w straży mamy gaśnicę, sikawkę, czy pompę – wszystkie rodzaju żeńskiego. Ale nie tylko o tym usłyszymy w sobotę przy ulicy Strażackiej, o czym rozmawiamy z Anitą Wawrzyńską.

– Pokażemy ile w straży jest kobiet, ile jest nazw sprzętów w formie żeńskiej. Pokażemy też sylwetki wspaniałych kobiet , które tworzyły straż pożarną, które organizowały różnego rodzaju pomoc. Pokażemy też dwie wspaniałe kobiety, które stworzyły mobilny symulator zagrożeń pożarowych. To będzie nowość, która pojawi się w naszym muzeum – mówi Anita Wawrzyńska z Centralnego Muzeum Pożarnictwa

Industriada w Mysłowicach rozpocznie się o godzinie 12:00 i potrwa do godziny 19:00. W tym czasie będzie można nie tylko wraz z przewodnikiem zobaczyć całą pożarniczą ekspozycję, ale także doświadczyć, czym jest mobilny symulator zagrożeń pożarowych. Mysłowickie muzeum przygotowało także ciekawe wykłady poświęcone kobiecym aspektom w pożarnictwie.