Kadr z filmu „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza

Główne obchody 100-lecia wybuchu pierwszego powstania śląskiego są zaplanowane w naszym mieście na 14 sierpnia. Jednak już dzień wcześniej, we wtorek 13 sierpnia, na ulicach Mysłowic będzie można poczuć ducha wydarzeń sprzed wieku. Wszyscy mieszkańcy mogą się czuć zaproszeni do Parku Zamkowego, gdzie podczas wieczoru powstańczego będą mogli niemal dotknąć historii.

O wyjątkowy, historyczny klimat 13 sierpnia zadbają grupy rekonstrukcyjne. W godz. 19-22 w Parku Zamkowym będzie można podejrzeć obozy zarówno wojsk niemieckich, jak i powstańców. To świetna okazja, by z bliska przyjrzeć się strojom czy broni sprzed 100 lat. Żołnierze zaproszą też do wspólnego biesiadowania przy ognisku, gdzie będą śpiewać piosenki wojskowe i powstańcze. Zwieńczeniem wieczoru będzie projekcja filmu „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza w kinie plenerowym.

„Sól ziemi czarnej” z 1969 r. jest pierwszą częścią „tryptyku śląskiego”, w którego skład wchodzą również filmy „Perła w koronie” (1971) i „Paciorki jednego różańca” (1979). To obraz losów siedmiu braci, którzy spontanicznie dołączają do drugiego powstania śląskiego. W filmie Kutza zobaczymy m.in. Olgierda Łukaszewicza, Jana Englerta czy Bernarda Krawczyka.

Żywa lekcja historii na ulicach naszego miasta kontynuowana będzie także w środę 14 sierpnia. Między godz. 12 a 16 na terenie Parku Zamkowego oraz Starego Miasta odbywać się będą patrole i kontrole żołnierzy niemieckich. Będziemy mieli okazję zobaczyć zaprzysiężenie powstańców, ćwiczenia z bronią, przygotowanie punktów opatrunkowych, przejazdy samochodów pancernych oraz potyczki powstańcze w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych. Swoją wiedzę o powstaniach sprawdzimy i poszerzymy na rynku, gdzie będą się odbywały warsztaty historyczne i konkursy z nagrodami. W miniony wiek przeniesie nas również Remigiusz Rączka, znany w regionie kucharz, który w kuchni polowej będzie częstował potrawami, jakie jadano na Śląsku 100 lat temu.

Wszystko to będzie wstępem do rekonstrukcji i wielkiego widowiska powstańczego, które po południu odbędzie się na terenie dawnej kopalni Mysłowice. Pełny harmonogram wydarzenia znajdziecie tutaj.