Sylwetki męskich gwiazd złotej ery Hollywood na ekranie Mysłowickiego Ośrodka Kultury. W minioną niedzielę (20.10) ruszył najnowszy cykl „Męska jesień filmowa, czyli klasyczny Hollywood kontra kryzys męskości” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Andrzeja Nardellego.
– Kiedyś te filmy ze sławnymi aktorami: Busterem Keaton’em czy chociażby Chaplinem, czy Marlonem Brando, Carym Grant’em, który dzisiaj będzie się w „Szaradzie” prezentował, to było kino popularne. Ja jestem z tego grona, gdzie w telewizji puszczano te filmy z tymi właśnie aktorami, którzy tutaj będą w tym projekcie – mówi Jacek Turalik, Mysłowicki Ośrodek Kultury.
Cykl projekcji, który rozpoczął się w minioną niedzielę filmem „Szarada” z 1963 roku, będzie świetną okazją do ciekawych spotkań i dyskusji prowadzonych przez specjalistów z dziedziny historii filmu oraz obejrzenia najlepszych filmów z udziałem hollywoodzkich aktorów.
Dlaczego organizatorzy zestawiają klasyczny Hollywood z kryzysem męskości?
– W zasadzie chodzi o to, że wobec męskości, czy w ogóle płci, rosną oczekiwania społeczne, kulturowe. No jeżeli pozytywnych wzorców gdzieś mamy szukać to w kinie klasycznym. Dlatego zaproponowaliśmy ten okres złotego czasu Hollywoodu, kina klasycznego, gdzie wybraliśmy, mam nadzieję, filmy, których ci bohaterowie męscy jednocześnie są wzorcem tych klasycznych, pozytywnych cech, ale potrafią zaskoczyć – mówi Jakub Pudełko, Silesia Film.
„Tramwaj zwany pożądaniem”, „Deszczowa piosenka” czy krótkie metraże Charliego Chaplina to zdecydowanie klasyki, do których chętnie wracamy.
– Myśleliśmy tutaj o atrakcyjności tytułów. Tak żeby widownia w różnym wieku mogła z tego repertuaru skorzystać, żeby te filmy fajnie się je oglądało – dodaje Jakub Pudełko.
„Męska jesień filmowa” to propozycja na jesienne, długie wieczory dla wszystkich miłośników kina. Projekcje będą odbywały się w filii centralnej oraz w MOK-u na Brzezince. Projekt jest współfinansowany z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.
Pełną rozpiskę projekcji znajdziecie tutaj.