W poniedziałek 8 czerwca absolwenci szkół średnich rozpoczęli maraton maturalny. Tegoroczne matury zdecydowanie różnią się od pozostałych. Nie tylko zostały przesunięte o miesiąc, ale także są przeprowadzane w nieco innych niż dotychczas warunkach.
Ze względu na obostrzenia związane z epidemią szkoły musiały dostosować procedury i sale egzaminacyjne do wytycznych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Głównego Inspektoratu Sanitarnego, jak m.in. rozsunięte ławki na 1,5-metrowy odstęp, korzystanie z własnych przyborów piśmienniczych i obowiązkowe zasłonięcie ust i nosa.
– Do momentu zajęcia miejsca na sali musieliśmy chodzić w tym maseczkach. No i przede wszystkim dbanie o dezynfekcję rąk, no i te takie podstawowe zasady higieniczne zostały zachowane – mówi Dariusz Wendreński, klasa III d, I LO.
Tegoroczni maturzyści mają za sobą trudne doświadczenia. Nie dość, że musieli się przygotowywać do egzaminu zdalnie, to jeszcze o miesiąc dłużej czekali na przesunięty egzamin dojrzałości. Czy ten dodatkowy czas efektywnie wykorzystali na naukę?
– Myślę, że to zależy od osoby. Są osoby w moim otoczeniu, które pozytywnie się wypowiadają na ten temat, że jednak ten miesiąc dużo im dał. Mogły sobie bardzo dużo powtórzyć, wykorzystały ten czas na maksa, ale w moim odczuciu było to o wiele za długo – mówi Oliwia Adamiuk, klasa III c, I LO.
– Ten okres mobilizacji, który mieliśmy do maja, minął, więc było trudniej się uczyć. Tak trochę wegetowaliśmy w tym domu. Myślę, że nie tylko ja tak miałam, więc było zdecydowanie trudniej, przynajmniej dla mnie – mówi Adrianna Zipper, kl. III d, I LO.
Na dzisiejszej maturze z języka polskiego pojawił się m.in. temat z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Jutro maturzystów czeka egzamin z matematyki. Obowiązkowe będą także język obcy oraz przedmiot wybrany na poziomie rozszerzonym. Matury ustne zdawać będą tylko ci abiturienci, którzy aplikują na uczelnię zagraniczną i wynik z egzaminu jest tam wymagany.
Najwięcej uczniów, bo aż 139, egzamin dojrzałości zdaje w I LO im. Tadeusza Kościuszki. W II LO im. Powstańców Śląskich do sprawdzianu wiedzy podchodzi 51 licealistów. W CKZiU deklaracje przystąpienia do matury złożyło 88 uczniów.
Zakończenie szkoły średniej i podejście do egzaminu dojrzałości wiąże się z ogromnym stresem. Dlatego też nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich, którzy ze względu na epidemię nie widzieli się ze swoimi uczniami, przygotowali dla maturzystów pamiątkę w postaci kolażu. Ku pokrzepieniu serc. No bo jak nie Wy, to kto?