fot. pexels.com

Bez święcenia pokarmów w Wielką Sobotę i procesji rezurekcyjnej w Wielkanoc. To już kolejne takie święta, które będziemy obchodzić w cieniu koronawirusa. W związku z obowiązującymi obostrzeniami wierni muszą się liczyć ze zmianami w przeżywaniu Wielkiego Tygodnia.

Kolejne święta wielkanocne spędzimy w ścisłym reżimie sanitarnym. W wielu miejscach, także w kościołach, obowiązują limity osób. Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc przesłał do parafii specjalne wskazówki i wytyczne na czas Wielkiego Tygodnia w czasie pandemii.

Tradycyjne godziny odprawiania ceremonii w Wielkim Tygodniu mają zostać utrzymane. Arcybiskup udzielił też zezwolenia proboszczom, którzy chcą zorganizować coś dodatkowego, a mianowicie drugą mszę świętą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Miałaby ona być odprawiana po południu i dedykowana przede wszystkim rodzinom dzieci wczesno- i pierwszokomunijnych. Inicjatywa w tej sprawie leży tu po stronie proboszczów.

Co z Wielkim Piątkiem? W wytycznych czytamy o tym, że w sytuacji, w której większość wiernych nie będzie mogła w Wielki Piątek uczestniczyć w adoracji Krzyża, proboszczowie powinni ich zachęcić, żeby to nabożeństwo zorganizowali tego dnia w swoich mieszkaniach.

– Byłoby dobrze, gdyby wierni wyeksponowali znak naszego zbawienia i uczcili Ukrzyżowanego w zwyczajowej formie, przez przyklęknięcie i ucałowanie – czytamy w oświadczeniu abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego.

Ze względu na trudności w zachowaniu dystansu między wiernymi, zostaną także zaniechane procesje rezurekcyjne oraz tradycyjne święcenie pokarmów.

– Zaleca się, aby rodziny same pobłogosławiły potrawy. Na stronach internetowych parafii oraz w kościołach będą dostępne wzory modlitw – mówi ks. Rafał Ryszka, proboszcz Parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela na Bończyku.

W Niedzielę Wielkanocną będą dodatkowe msze. Jednak jak przypomina abp Wiktor Skworc, nadal obowiązuje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy. Zachęca się wiernych do uczestniczenia w transmisjach online organizowanych przez parafie. W kościołach obowiązują obecnie limity 1 osoby na 20 m kw. Zaleca się także, by komunię świętą przyjmować do ręki, a nie do ust. Każdy wierny powinien mieć maseczkę zakrywającą usta oraz nos.