Jakie książki lubimy czytać? Czy wybory członków mysłowickiego Klubu Zaczytanego Seniora pokrywają się z wyborami Polaków? Między innymi o tym rozmawiali klubowicze podczas ostatniego spotkania.
Jakiś czas temu Biblioteka Narodowa opublikowała najnowszy raport o stanie czytelnictwa w Polsce, z którego wynika, że 42% respondentów przeczytało w ciągu 2020 roku, w całości lub we fragmencie, przynajmniej jedną książkę. Najczęściej czytana jest tzw. literatura sensacyjno-kryminalna (24%), dalej popularna (20%), za nią uplasowały się biografie, wspomnienia czy książki historyczne dotyczące XX wieku (19%).
A jakie książki czytają uczestnicy Klubu Zaczytanego Seniora, który prowadzi biblioteka przy ulicy Oświęcimskiej? Na to i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć klubowicze podczas kolejnego już, październikowego spotkania. Klub Zaczytanego Seniora jest częścią projektu „Czytanie przez słuchanie” i realizowany jest dzięki dotacji fundacji PZU. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.
Na początku spotkania uczestnicy dowiedzieli się, jakie tytuły tworzą „Siódemkowy top książkowy”, czyli zestawienie najbardziej poczytnych książek w tej właśnie bibliotece. Na podium w tym rankingu znalazły się: „Poszukiwanie” Ch. Link, „Behawiorysta” R. Mroza oraz „Precedens” tego samego autora, czyli tak jak w badaniach Biblioteki Narodowej – literatura sensacyjno-kryminalna. Po prezentacji topu był czas na wypowiedzi uczestników i ożywioną dyskusję, w wyniku której powstała tablica z tytułami książek rekomendowanymi przez członków klubu, nazwana „Polecajkami klubu seniora”. Oprawą dla spotkania była wystawka książek i audiobooków tworzących „Siódemkowy top książkowy” oraz jesienne aranżacje na stolikach. Biblioteczna filia nr 7 zaprasza na kolejne spotkanie klubu, które odbędzie się 18 listopada o godz. 15.30.
Informacja prasowa, foto: MBP Mysłowice