Zainspirowani odbywającym się w październiku 18. Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, uczniowie „Amadeusza” i SP11 uczestniczyli w koncertach chopinowskich, odbywających się w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
– Cały październik trwały eliminacje w ramach 18. edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina. Uczniowie ogniska muzycznego „Amadeusz” śledzili jego przebieg. Naturalnym było więc, że gdy pojawiły się bilety do NOSPR-u na recitale laureatów, szybko zdecydowaliśmy się na wspólny wyjazd, aby osobiście posłuchać gry wybitnych pianistów. Nie miało dla nas znaczenia, kto będzie wykonawcą konkretnego koncertu, gdyż wszyscy laureaci prezentowali klasę mistrzowską – zapewnia Joanna Bliwert Hoderny, prezeska Stowarzyszenia Ognisk Edukacyjno-Artystycznych „Amadeusz”.
Młodzi muzycy z Mysłowic odwiedzili siedzibę NOSPR-u 6 listopada, by wysłuchać koncertu laureata drugiej nagrody Japończyka Kyoheia Sority. W wydarzeniu wzięło udział 60 osób związanych ze stowarzyszeniem „Amadeusz”.
– Uczniowie byli poproszeni o wypełnienie krótkiej ankiety, w której mieli opisać swoje wrażenia, a także czy są zainteresowani wspólnymi wyjściami do NOSPR-u. Najmłodszym członkiem grupy był 6-letni Marcinek, który oznajmił, że najbardziej podobała mu się szybka gra artysty i że bardzo chciałby znowu uczestniczyć w koncercie. Wszyscy byli zachwyceni recitalem, na który składały się utwory Chopina, a na bis pianista wykonał kompozycje Roberta Schumana i Edwarda Griega. Podziwialiśmy pasję, talent, finezję oraz dynamikę gry laureata, a także wspaniałą salę i jej akustykę – opowiada Joanna Bliwert Hoderny.
Natomiast 10 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11 im. św. Jadwigi Królowej Polski z Larysza udali się do Katowic na koncert chopinowski dla młodzieży, który zagrali pianiści Łukasz Krupiński i Karin Tamura wraz z członkami akademii NOSPR-u. Dzieciaki usłyszały dzieła Chopina w ciekawych interpretacjach młodych, utalentowanych i wielokrotnie nagradzanych pianistów.
– Uczniom koncert bardzo się podobał. Niektórzy mówili, że mimo trudnej w odbiorze muzyki Fryderyka Chopina, byli pod wrażeniem zaangażowania i wirtuozerii wykonawców – relacjonuje Klaudia Widera, nauczycielka SP11.