O tym, jak podczas codziennych zajęć możemy pomagać naszej planecie, uczy młodych ludzi Miejska Biblioteka Publiczna w Mysłowicach. Uczniowie SP9 działają jako EkoPatrol, najmłodsi mysłowiczanie poznają podstawy ekologii, a najstarsi tajniki idei zero waste.
8 listopada w filii nr 11 przy ul. Mikołowskiej odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjno-integracyjne dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 9, którzy w ramach projektu ekologicznego „Kierunek – EkoSfera” zostali zaproszeni do składu drużyny EkoPatrol F11. Jej działalność skupi uczniów wokół lokalnych problemów ekologicznych i umożliwi im działanie na rzecz dobra wspólnego. W ramach cyklicznych spotkań, które realizowane będą we współpracy z partnerem projektu, Zakładem Oczyszczania Miasta Mysłowice, podejmą się oni zbiórki śmieci w terenie, dokarmiania ptaków zimą, siania kwietnej łąki oraz innych działań terenowych, poprawiających jakość lokalnej przestrzeni.
Podczas pierwszego spotkania grupę zapoznano z założeniami projektu oraz formami jego realizacji. Prowadzono zabawy integracyjne, ćwiczenia sprawdzające umiejętność segregacji śmieci, zabawę ekologiczną pod tytułem „Porządkowe poszukiwania” i zajęcia plastyczne, polegające na zaprojektowaniu okładki do notesu członka EkoPatrolu F11.
Z kolei w filli nr 1 na Brzezince odbyły się warszaty zero waste, również organizowane w ramach projektu „Kierunek – EkoSfera”. Kto powiedział, że stary słoik nadaje się tylko na śmietnik? Na pewno nie mysłowiccy seniorzy! Uczestniczący w warsztatach seniorzy z Dziennego Domu Pobytu Senior-Wigor Mysłowice stworzyli oryginalne lampiony, ozdobione resztkami wstążek, sznureczków, guzików i innych materiałów odpadowych, dając tym sposobem drugie życie szklanym pojemnikom.
Natomiast dla małych dzieci i ich rodziców zorganizowano w filii nr 11 zabawę ekologiczną pod hasłem „Ekoludkowe zabawy gazetowe z Myszką Miki”. Pośród prowadzonych zabaw integracyjnych dla najmłodszych i głośnego czytania wierszy oraz wyliczanek ekologicznych, wykonano ochronne fartuchy z gazet i taśmy malarskiej, w których dzieci i rodzice segregowali rozsypane śmieci: plastikowe butelki, kubki, kartoniki po sokach i mleku, woreczki i reklamówki foliowe, butelki szklane, słoiki, nakrętki, opakowania po słodyczach, makaronie i inne odpady. Wszystkie śmieci szybko trafiły do oznaczonych odpowiednimi kolorami worków. W celu utrwalenia umiejętności segregacji odpadów zaproszono dzieci i rodziców do wykonania kolejnego zadania, polegającego na sortowaniu i wyklejaniu przedstawionych na ilustracjach zużytych opakowań po różnych produktach gospodarstwa domowego i resztek papieru na oznaczonych kolorami kartonowych kontenerach.
Najbardziej emocjonującą częścią zabawy było wspólne wykonanie ekoludka z posegregowanych odpadów, znajdujących się w worku żółtym i niebieskim. W efekcie z rzeczy z tworzywa sztucznego i papieru powstał duży ekoludek, któremu nadano imię Felicja. Spotkanie w bibliotece zakończyło się wspólnym tańcem i wręczeniem dzieciom upominków w papierowych torebkach.
Również w te zajęcia włączył się ZOMM, przekazując worki do segregacji śmieci, naklejki informacyjne na kontenery i ulotki dotyczące sposobu selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
Projekt „Kierunek – EkoSfera” realizowany jest ze środków fundacji Orlen w ramach programu „Moje miejsce na Ziemi”. Głównym jego celem jest zwiększenie świadomości na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju wśród dzieci i młodzieży oraz dorosłych, a także promowanie działań proekologicznych i prozdrowotnych na poziomie lokalnym, takich jak zero waste, recykling czy upcykling.
Czytaj także: Jak marnować mniej? Spotkanie z Anną Jaklewicz, Stwórz dotykową książeczkę, stymulującą rozwój dziecka
Informacja prasowa, foto: MBP Mysłowice