Powszechnie wiadomo, że papierosy szkodzą zdrowiu, a mimo to ludzie palą je na całym świecie i puszczając przysłowiowy „dymek” w większości nie zwracają uwagi na inne osoby znajdujące się w ich pobliżu.

Trzeba pamiętać, że każdy człowiek różnie reaguje na dym papierosowy. Osoba niepaląca, a w szczególności dzieci są bardzo wyczulone na spalane w papierosach substancje smoliste, co powoduje u nich duży dyskomfort oraz, co gorsza są narażone na wdychanie trującego dymu.

Ze względu na negatywne dla otoczenia skutki jakie wywołuje dym papierosowy, wyznaczone zostały miejsca objęte zakazem palenia wyrobów tytoniowych, o których mówi art. 5, ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Miejscami takimi są między innymi:

  • przystanki komunikacji publicznej, a w szczególności strefa pod wiatą,
  • środki pasażerskiego transportu publicznego,
  • ogólnodostępne miejsca przeznaczone do zabaw dla dzieci,
  • pomieszczenia dostępne do użytku publicznego,

Osoby, które łamią ten przepis – paląc papierosy w miejscach zabronionych, mogą zostać ukarane przez Straż Miejską lub Policję odnośnie ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych,
Art. 13. 2. Kto pali wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami określonymi w art. 5 podlega karze grzywny do 500 zł