Plac obok ulicy Struga Miejska, która łączy Starokościelną z Grunwaldzką, może doczekać się nadania nazwy. Na najbliższej sesji Rada Miasta Mysłowice podejmie decyzję w sprawie nadania bezimiennemu skwerowi nazwy „Plac Katarzyny Salomonowej”. To inicjatywa Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jacoba Lustiga.
Publiczny plac wraz z parkingiem i drogą dojazdową mieści się między ul. Struga Miejska, ogrodzeniem kościoła p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz ul. Starokościelną. Obecnie trwają tam prace związane z wymianą nawierzchni z kostki brukowej i budową miejsc parkingowych. Już wkrótce na skwerku pojawią się nowe ławeczki, kosze na śmieci, oświetlenie i nowe nasadzenia.
– Proponowana nazwa placu wpisuje się znakomicie w historyczny charakter dzielnicy Stare Miasto – wyjaśniają członkowie Mysłowickiego Towarzystwa Historycznego im. Jacoba Lustiga.
Katarzyna Salomonowa to wdowa po Mikołaju Młodszym Salomonie. W latach 1582-1614 była samodzielną właścicielką mysłowickiego majątku szlacheckiego, zwanego państwem mysłowickim, w skład którego wchodziło miasteczko Mysłowice oraz wsie: Załęże, Katowice, Kuźnia Bogucka, Brynów, Jaźwice (Muchowiec), Bogucice, Roździeń, Brzęczkowice, Brzezinka i Dziećkowice.
Jak czytamy w uzasadnieniu do uchwały w sprawie nadania nazwy placowi, po całkowitym spaleniu Mysłowic przez oddział kozacko-tatarski w 1587 r. Katarzyna przyczyniła się walnie do szybkiej odbudowy miasta i zapewnienia mu podstaw do dalszego rozwoju. Uposażyła ogrodem i pasieką szpital parafialny, pełniący rolę całodobowego domu pomocy społecznej dla chorych, ubogich i seniorów, czym dała sygnał do jego rychłej odbudowy. Odbudowała i rozbudowała w latach 1587-1598 kościół parafialny p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny i najprawdopodobniej ufundowała dla niego „cudami słynący” obraz Matki Boskiej Mysłowickiej.
Katarzyna Salomonowa jest wzorem działalności dobroczynnej (społecznikowskiej) na rzecz miasta Mysłowice i jego mieszkańców. Można także zaryzykować tezę, że gdyby nie jej determinacja i szczodrość, Mysłowice po całkowitym zniszczeniu w 1587 r. mogły by się nie odrodzić i dziś już nie istnieć.
Przypomnijmy, że z inicjatywy MTHJL w marcu 2021 roku Rada Miasta Mysłowice podjęła uchwałę dotyczącą nadania nazwy ulicy Struga Miejska. Więcej: Na starym mieście pojawiła się nowa ulica Struga Miejska.