Sześć budynków komunalnych przy ulicy Bytomskiej przeszło już metamorfozę. Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach przywrócił blask kamienicom przy Bytomskiej 13, 21, 27, 29, 33 i 37. W tym roku rozpocznie się II etap prac związanych z podłączeniem budynków do sieci ciepłowniczej i wykonaniem instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Ostatnim etapem będzie remont klatek schodowych.
Elewacje sześciu kamienic przeszły termomodernizację wraz z wymianą stolarki okienno-drzwiowej oraz naprawą i dociepleniem dachów.
– Liczba zgłoszeń, którą mieliśmy z tych sześciu budynków, była przeogromna. Dla nas to jest niewiarygodne ułatwienie pracy, że ten remont rozwiązuje nam cały szereg problemów związanych z taką bieżącą obsługą awarii, których te budynki generowały bardzo, bardzo dużo – wyjaśnia Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektorka MZGK w Mysłowicach.
Dofinansowanie na remont sześciu budynków przy Bytomskiej pochodziło z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Tą dotacją jest też objęte dociepłownienie kamienicy przy Strażackiej 2 oraz remont budynku przy Powstańców 15, który lada moment zostanie zakończony.
– Kończymy też w tej chwili budynek przy ulicy Powstańców 15 i tu jest już taki bardziej kompleksowy remont, bo obejmuje zarówno elewację, jak również uciepłownienie, ale w tym przypadku na gazie. No i podobnie jak w budynkach przy ulicy Bytomskiej, pozostanie nam tu kwestia remontu klatki schodowej. Jak tylko będziemy mieli środki, to do tych remontów klatek schodowych wracamy – dodaje Małgorzata Książek-Grelewicz.
Jak zapowiada MZGK, to nie koniec realizacji zaplanowanych na ten rok. Nowych elewacji mają się doczekać także kamienice przy Oświęcimskiej 66, Kościelnej 5 oraz Powstańców 21a. Do 1 lutego można także składać oferty na termomodernizację trzech budynków przy ulicy Robotniczej 3, 7-11-15 oraz 21.
– W tej chwili na trzy budynki, bo na Robotniczej 17-19 trwają jeszcze prace projektowe, ale też lada moment się ten przetarg ukaże. To będzie takie duże przedsięwzięcie, ponieważ to są trzy budynki w pełni zamieszkałe, ze sporą liczbą lokatorów, więc jest to ogromne wyzwanie od strony takiej logistycznej. Liczę też na wyrozumiałość mieszkańców, którzy od lat tak naprawdę czekają na jakikolwiek remont i mam nadzieję, że jakoś te wszystkie uciążliwości związane z remontem zniosą. Wydaje się, że gdyby udało się to wykonać w taki sposób, to całe to osiedle zyskałoby bardzo takie ciekawe obiekty w takim nowoczesnym stylu – podsumowuje dyrektorka MZGK.
Małymi krokami centrum miasta zmienia się nie do poznania. Choć wyremontowane kamienice przy Bytomskiej pełnię swego uroku pokażą po zakończeniu trwającej tam modernizacji infrastruktury tramwajowej, to już cieszą oko. Obyśmy doczekali pełnego efektu, bo pierwsze dewastacje już się zdarzają, a niektórzy mieszkańcy nie chcą dbać o swoje otoczenie.