Mat. promocyjne

Praca przy komputerze musi być przede wszystkim bezpieczna dla zdrowia. Spędzając wiele godzin w pozycji siedzącej, zwiększasz ryzyko problemów z kręgosłupem. Mocno nadwyrężony i spięty zaczyna boleć, powodując ogromny dyskomfort. Sprawdź, jak możesz zmniejszyć dolegliwości związane z tą częścią ciała.

Środki przeciwbólowe jako doraźna pomoc

Sztywne i przykurczone mięśnie wokół szyi powodują ucisk nerwów obwodowych i naczyń krwionośnych, które prowadzą do ostrego bólu kręgosłupa, zwłaszcza w górnej części pleców. Spowodowany jest on głównie niezmienną przez wiele godzin pozycją ciała, która nie jest dla ludzkiego organizmu naturalna. Niestety obecny styl życia narzuca wiele ograniczeń, z którymi trzeba sobie radzić. I nie chodzi tu bynajmniej o doraźne leczenie. Dobra maść na ból pleców pomoże zredukować uciążliwe kłucie doraźnie, ale nie rozwiązuje całkowicie problemu. Domowe sposoby, jak zimne okłady czy rozgrzewające kompresy, też warto zastosować, ale nic po nich, jeśli na co dzień nie masz żadnego ruchu i pracujesz w mało optymalnych warunkach. A to podstawa dobrze zorganizowanej pracy, której i tak nie będziesz mógł wykonywać, jeśli chwilowy ból kręgosłupa przerodzi się w poważną chorobę.

Na co zwrócić uwagę? Zacznij od początku, czyli dobrego startu i małych zmian.

Dobrze zorganizowane stanowisko pracy ma znaczenie dla zdrowia pleców

Warunki, w jakich pracujesz, wpływają na postawę. Na dobrze wyposażonym stanowisku pracy warto jest mieć:

  • odpowiedni fotel – kluczowe jest jego profilowanie, które powinno pozwalać na swobodne ruchy (najlepiej model obrotowy), ale gwarantować również wygodne podparcie części lędźwiowej i górnej kręgosłupa; wersje z regulowaną wysokością są nieocenione, umożliwiają dostosowanie sylwetki do wysokości biurka; ergonomię siedziska podnoszą też podłokietniki i dodatkowo zamontowany podnóżek; wersje tapicerowane są zdecydowanie wygodniejsze,
  • biurko z regulowaną wysokością – przy wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej nawet mała zmiana jest dużym krokiem naprzód, dlatego regulowany blat biurka pozwala na tymczasową pracę stojącą, która odciąży chwilowo kręgosłup,
  • odpowiednie ustawienie komputera – monitor nie może być za blisko i za daleko, najlepiej, kiedy znajduje się co najmniej 50 cm na wprost ciała, na takiej wysokości, która nie wymusza zginania karku; praca w prostej pozycji kręgosłupa zapobiega nadwyrężaniu kręgów szyjnych.

Ruch to podstawa zdrowego kręgosłupa

Umiarkowana aktywność nie sprzyja zdrowemu kręgosłupowi. Postaraj się co 40-60 minut wstać od biurka i wykonać parę skłonów. Po 1,5 godzinie pracy zaserwuj sobie 15-minutową przejażdżkę na stacjonarnym rowerze. Elektroniczna opaska na rękę licząca dzienną ilość kroków pomaga. Mobilizuje do tego, by wykonać choćby 500 kroków, przechadzając się przez 15 minut z pokoju do pokoju. Kiedy skończysz pracę, nie przenoś się na kanapę, tylko idź na spacer. Chociaż raz w tygodniu rezerwuj w swoim kalendarzu basen albo rower. Każdy ruch w pracy zdalnej jest na wagę złota. Jeśli w poniedziałek zrobiłeś nadgodziny, zmniejsz ich ilość przed ekranem we wtorek i wprowadź więcej ruchu. Wstawaj pół godziny wcześniej, by zaserwować sobie lekki trucht po okolicy przed rozpoczęciem pracy. Koniecznie zadbaj o ćwiczenia rozciągające kręgosłup. W tym celu warto też umówić się na masaż z dobrym fizjoterapeutą.

Wprowadź nawet małe zmiany w profilaktyce bólu kręgosłupa

Każda modyfikacja siedzenia czy poprawienie sylwetki to już dużo! Nawet jeśli nie wstajesz, staraj się co jakiś czas podnieść ręce do góry, by rozciągnąć kręgi szyjne. Unieś barki w stronę uszu albo odwróć głowę do tyłu kilka razy w lewą i w prawą stronę. Siedząc, wyprostuj plecy i opuść ręce wzdłuż ciała, tak by swobodnie zwisały przez 30 sekund. Następnie zacznij krążenie barkami w tył i w przód, by pobudzić pracę zastałych mięśni. Dbaj o regularne rozciąganie. Nawet jeśli wybierasz się do kuchni po kolejną kawę lub herbatę, idź dłuższą drogą, by zrobić więcej kroków. Każdą rozmową telefoniczną wykorzystaj na wstanie i wyprostowanie sylwetki. Takie małe modyfikacje, choć na pozór nic nieznaczące, mają ogromną moc i działają w sposób korzystny na Twoje plecy.

Praca przy komputerze nie musi boleć. Wszystko zależy od dobrej organizacji miejsca pracy i samodyscypliny. Czas przy komputerze nie powinien przekraczać 8 godzin dziennie i w dodatku powinien mieć kilka przerw. Tylko tak możesz ochronić swój kręgosłup. Zdrowy, zapewnia Ci efektywną pracę, chory – problemy, które mogą pociągnąć za sobą wiele poważnych dolegliwości.

Artykuł sponsorowany