W mieście jest coraz więcej ścieżek rowerowych zachęcających rowerzystów czy kierujących hulajnogami do korzystania z nich. Wraz z nimi, przy niektórych przejściach dla pieszych pojawiły się przejazdy dla rowerzystów oznaczone zarówno znakami pionowymi jak i poziomymi. Niestety część osób nie korzysta z nich poprawnie. Przejście dla pieszych a przejazd dla rowerów to dwie różne rzeczy. O to kiedy przejść, a kiedy przejechać zapytaliśmy mł. asp. Łukasza Paździorę, oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.

Przejście dla pieszych, jak sama nazwa wskazuje, służy pieszym do przekraczania jezdni. Zgodnie z przepisami drogowymi rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go przez przejście dla pieszych, jeśli chce je przekroczyć. Przejeżdżanie rowerem po „zebrze” jest niedozwolone, a ignorowanie tego przepisu grozi 100 zł mandatem karnym.

– Jeżeli mamy przejście dla pieszych, czyli popularną „zebrę” to wtedy musi ten rowerzysta bądź osoba na hulajnodze iść pieszo i prowadzić ten pojazd. Jeżeli mamy przejazd dla rowerów, może przez niego przejechać. Oczywiście zachowując szczególną ostrożność. Nie może wyjechać przed bezpośrednio nadjeżdżający pojazd i stwarzać zagrożenia – mówi mł. asp. Łukasz Paździora, oficer prasowy KMP Mysłowice. 

Policja przypomina także, że przepisy zabraniają jeżdżenia rowerem po chodniku. Jednak istnieją wyjątki.

– Z reguły rowerzysta powinien jechać jezdnią, ale po chodniku może jechać w chwili, kiedy panują niekorzystne warunki pogodowe, jak rzęsisty deszcz bądź inne warunki niekorzystne. Jeżeli ma pod opieką osobę poniżej 10. roku życia, która również porusza się na rowerze i jest traktowana w tym momencie jako pieszy. Ewentualnie, jeżeli droga ma ograniczenie powyżej 50 km/h, a chodnik ma więcej niż 2 metry – dodaje Łukasz Paździora.

Przestrzeganie przepisów o ruchu drogowym, troska o dobrą widoczność, ostrożność oraz ograniczone zaufanie do kierowców i pieszych – to najważniejsze elementy, które sprawią, że jazda rowerem będzie bezpieczna.

– Musimy pamiętać, że z uwagi na powiększającą się ilość ścieżek rowerowych, przejazdów dla rowerów, zarówno kierujący samochodami, jak i rowerzyści muszą pamiętać o tych zasadach o których wspominałem. No i przede wszystkim rowerzyści też muszą zachować szczególną ostrożność, ponieważ poruszają się szybciej niż pieszy i nie mogą tak sobie bezpośrednio pod nadjeżdżający pojazd wyjeżdżać, ponieważ ten pojazd nie ma szans, żeby ich zauważyć i się zatrzymać – podsumowuje oficer prasowy.