Różne rodzaje biżuterii, zegarki i inne ozdoby z okresu PRL-u można podziwiać w Muzeum Miasta Mysłowice. Wernisaż wystawy prezentującej prywatną kolekcję Izabeli Geppert odbył się podczas minionego 168. Muzealnego czwartku.

Jak się okazuje, pasją do biżuterii kolekcjonerkę zaraziła jej mama.

– Ja jako dziecko pamiętam, jak moja mama chodziła w tej pięknej biżuterii z czasów PRL-u. No i w którymś momencie moja mama postanowiła mi podarować swoich pięć bransoletek – takich sztywnych kół. No i od tego się później wszystko zaczęło – wyjaśnia Izabela Geppert, kolekcjonerka biżuterii z okresu PRL-u.

Na wystawie można zobaczyć wyroby znanych spółdzielni jubilerskich, z których każda wypracowała swój unikalny styl. Mowa m.in. o ORNO, Rytosztuce, Warmecie czy Imago Artis specjalizującej się w filigranie.

– To właśnie są takie bardzo delikatne sploty srebrnych drucików, z których później powstają różne motywy, czy to kwiatowe, liście. I to jest właśnie taka bardzo delikatna biżuteria – dodaje kolekcjonerka.

Ze względu na reglamentację metali szlachetnych tuż po wojnie biżuteria ze srebra czy złota była trudno dostępna.

– Faktycznie w latach 50. był ogromny problem z kruszcem. Od 1950 roku to w ogóle osoby, które zajmowały się indywidualnie złotnictwem, miały zakaz posiadania złota czy platyny. A od 1951 niestety nawet srebro i inne metale kolorowe były ściśle reglamentowane. Tak że ta biżuteria bardzo często jest właśnie zastępowana innym materiałem, typu mosiądz czy inne metale, bursztyn albo też imitacje bursztynów – podkreśla Izabela Geppert.

W muzealnych gablotach można zachwycić się nie tylko srebrnymi pierścionkami, kolczykami, bransoletami czy wisiorkami. Kolekcja Izabeli Geppert obejmuje także wyroby z bursztynu, zegarki naręczne, ozdobne guziki czy kasetki na biżuterię.

– Postanowiłam też przynieść swoje budziki z czasów PRL-u, ponieważ pomyślałam, że będzie można w całości się tak jakby przenieść w ten czas PRL-u. Są nawet dwa paski, bo to też była ozdoba – podsumowuje. 

168. Muzealny czwartek był także okazją do spotkania ze złotnikiem Waldemarem Łabeckim oraz zegarmistrzem Mieczysławem Budzińskim. Wystawa biżuterii PRL-u będzie dostępna dla zwiedzających do końca grudnia w Muzeum Miasta Mysłowice.