W 1912 r. ukazał się pierwszy numer „Przeglądu Pożarniczego”. Periodyk należy do najstarszych pism branżowych w Polsce. Z okazji jubileuszu Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach przygotowało nową wystawę na ten temat.
Z uwagi na rangę miesięcznika, wydawanego przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, wystawa ma charakter ekspozycji stałej. Zwiedzający z łatwością zauważą tytuł, ponieważ informuje o tym wielkoformatowy baner w hali nr 2, przedstawiający historyczną grafikę „Przeglądu Pożarniczego”. Pod banerem zbudowano czytelnię „Przeglądu”. To 16 obszernych tablic imitujących strony pisma, na których zamieszczono przykładowe treści z różnych wydań, ułożone chronologicznie. Zwiedzający zapoznają się m.in. z pieśniami strażackimi z 1913 r., z nowinkami technicznymi, jakimi były aparaty przeciwdymne w latach 20. XX w., z historycznymi akcjami (jak m.in. pożar dworca głównego w Warszawie w 1939 r.) oraz przeczytają wywiad ze Zbigniewem Bródką, strażakiem PSP i mistrzem olimpijskim w łyżwiarstwie szybkim.
W środku wystawy, na planszach edukacyjnych, przedstawiono historię prasy pożarniczej w Polsce. Najwięcej miejsca poświęcono oczywiście historii samego „Przeglądu Pożarniczego”. Zaprezentowano losy pisma na tle wydarzeń XX w., czyli dwóch wojen światowych, pierwszych lat niepodległości i funkcjonowania pisma w realiach PRL.
W efektownych podświetlanych gablotach zobaczyć można portrety Bolesława Chomicza i Józefa Tuliszkowskiego, legendarnych współzałożycieli pisma, a także listy gratulacyjne, dyplomy i odznaczenia przyznane miesięcznikowi za wysoki poziom merytoryczny utrzymywany na przestrzeni 110 lat.
Ciekawostką na wystawie są oryginalne rysunki satyryczne o tematyce strażackiej autorstwa płk. Henryka Baranowskiego z Kutna, publikowane na łamach „Przeglądu” w latach 90. XX w. Nie mogło też zabraknąć oryginalnych egzemplarzy pisma. Najstarsze pochodzą z lat 30. XX w. Są też wydania jubileuszowe z 1922, 2012 i 2022 r. Zwiedzający zobaczą niezwykle ciekawe okładki periodyku zaprojektowane w stylu modernistycznym w latach 70 XX w. przez Tadeusza Pietrzyka, który odnosił międzynarodowe sukcesy w dziedzinie artystycznej sztuki użytkowej. Sumując, wystawa podejmuje po raz pierwszy temat historii prasy pożarniczej, ze szczególnym uwzględnieniem pożarnictwa zawodowego.
Informacja prasowa i foto: CMP