Osoby rozliczające się w formie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych powinny złożyć zeznanie podatkowe PIT-28 do 2 maja 2023. Przedstawiamy, jak wypełnić tę deklarację oraz odliczenia, których należy unikać przy wyborze tego druku.

Ryczałt ewidencjonowany – co to?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to uproszczone opodatkowanie działalności gospodarczej. Stawka podatku uzależniona jest od rodzaju wykonywanej działalności i waha się od 2% do 17%. Podstawą opodatkowania jest przychód po uwzględnieniu obniżek (np. 50% wysokości składek zdrowotnych).

Kogo dotyczy PIT-28?

PIT-28 wybierany jest przez tych podatników, którzy zdecydowali się na rozliczenie podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przychody ewidencjonowane, które można rozliczyć ryczałtem, dotyczą m.in. pozarolniczej działalności gospodarczej, rolniczego handlu detalicznego oraz umowy dot. najmu, wynajmu, dzierżawy itp.

Na wniosek podatnika opodatkowaniu ryczałtem będą także podlegać dochody z tytułu pozarolniczych działalności gospodarczych i rolniczego handlu detalicznego. Od 2023 r. ryczałtem są objęte przychody z tytułu najmu prywatnego.

PIT-28 i podobne deklaracje warto rozliczać z pomocą dedykowanych portali podatkowych. Nie jesteś pewien, na jakie odliczenia możesz liczyć albo jak rozliczyć PIT emeryta? Warto zajrzeć do aktualnych przepisów i skorzystać z poradników dostępnych na stronach podatkowych.

Kto może korzystać z ryczałtu?

Z uproszczonego opodatkowania skorzystają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstw w spadku oraz spółki cywilne i jawne z osobami fizycznymi jako wyłącznymi wspólnikami.

2 mln euro przychodów w roku poprzednim to limit, którego podmioty nie mogą przekroczyć. Jest on obliczany według średniego kursu euro na pierwszy dzień roboczy ubiegłego października.

Kto nie może stosować ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie jest dostępny dla wszystkich rodzajów działalności. Osoby, które przeprowadziły reorganizację pewnej działalności oraz te, które świadczą usługi lub pracę na rzecz byłego pracodawcy, nie mogą korzystać z tego rodzaju opodatkowania.

Następujące podmioty również nie mogą skorzystać z opodatkowania ryczałtem:

  • podatnicy, którzy w tym samym roku wybrali kartę podatkową,
  • podatnicy, którzy skorzystali z okresowego zwolnienia podatku dochodowego,
  • podatnicy osiągający przychody z prowadzenia apteki,
  • podatnicy osiągający przychody z handlu wartościami dewizowymi,
  • podatnicy osiągający przychody z handlu częściami i elementami pojazdów mechanicznych,
  • podatnicy produkujący wyroby obłożone podatkiem akcyzowym, z wyłączeniem produkcji energii z odnawialnych źródeł energii.

Ograniczenia związane z PIT-28

Korzystając z formularza PIT-28, należy mieć na uwadze, że wiele ulg podatkowych jest wykluczonych z tego rodzaju rozliczenia. Nie można bowiem odliczyć ulgi prorodzinnej, kosztów uzyskania przychodu ani skorzystać z preferencji dla osób samotnie wychowujących dzieci. Również przychody opodatkowane poza ryczałtem są niedostępne w takim rozliczeniu.

W przypadku PIT-28 niemożliwe jest składanie wspólnych deklaracji podatkowych razem z małżonkiem. Osoby osiągające przychody ze wspólnej własności lub posiadania rzeczy muszą złożyć oddzielne formularze.

Art. sponsorowany