17 i 18 marca w 16 miastach w całej Polsce, także w Mysłowicach, odbędą się Wojskowe Targi Służby i Pracy, podczas których dowiecie się wszystkiego o karierze w Siłach Zbrojnych RP.
Po raz pierwszy Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji organizują Wojskowe Targi Służby i Pracy. To jedyne w Polsce wydarzenie w całości poświęcone promocji nowych form służby wojskowej wprowadzonych ustawą o obronie ojczyzny. Targi odbędą się 17 i 18 marca w 16 miastach w Polsce, w tym także w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach (w godz. 9.00-18.00 zarówno w piątek, jak i w sobotę). Zainteresują wszystkich tych, którzy szukają ciekawej pracy, chcą podjąć nowe wyzwania w swoim życiu i zobaczyć na żywo żołnierzy Wojska Polskiego.
– Chcemy pokazać, że Wojsko Polskie to atrakcyjne, nowoczesne miejsce pracy, gdzie potrzebni są ludzie o różnych specjalnościach i zainteresowaniach. Gwarantujemy im przy tym rozwój osobisty poprzez szkolenia i kursy, możliwość awansu oraz brak rutyny – podkreśla Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej.
Targi są kompleksowym sposobem informowania o dostępnych w Siłach Zbrojnych możliwościach rozwoju zawodowego zarówno w kontekście dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, jak również służby zawodowej. Każdy uczestnik będzie mógł osobiście porozmawiać z żołnierzami, studentami uczelni wojskowych, poznać odpowiedzi na nurtujące go pytania dotyczące specyfiki zawodu żołnierza, a także złożyć wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej lub służby w Wojskach Obrony Terytorialnej.
Różne drogi do służby wojskowej
Na targach osoby zainteresowane służbą w wojsku będą mogły znaleźć kompleksową informację o rekrutacji do Sił Zbrojnych. Dowiedzą się przede wszystkim, na czym polega dobrowolna zasadnicza służba wojskowa: kto może podjąć to wyzwanie, jak wygląda procedura powołania, na jakie korzyści może liczyć osoba aplikująca do DZSW. Obecni podczas targów rekruterzy przedstawią informację, jak zostać żołnierzem zawodowym, a także możliwości podjęcia innych rodzajów służby wojskowej, np. terytorialnej lub rezerwy aktywnej. Zainteresowani pracą na stanowiskach cywilnych w resorcie obrony narodowej również będą mogli zapoznać się z ofertami w poszczególnych jednostkach i instytucjach wojskowych.
Seria Q&A z rekruterem
Podczas targów dostępne będą punkty rekrutacyjne obsługiwane przez wojskowe centra rekrutacji. Ich przedstawiciele nie tylko udzielą szczegółowych informacji czy odpowiedzą na pytania i wątpliwości, ale również – na życzenie – przedstawią spersonalizowaną ścieżkę kariery opartą o dotychczasowe wykształcenie, doświadczenie zawodowe i oczekiwania wynikające z indywidualnych zainteresowań. Zdecydowani będą mogli na miejscu wypełnić wniosek o powołanie do służby. Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji przedstawi także szkolenia realizowane w ramach projektów MON-u w klasach wojskowych czy szkolenia ochotniczego dla studentów w programie „Legia akademicka”.
Osoby, które myślą o konkretnych formacjach, będą mogły bezpośrednio spotkać się i porozmawiać z żołnierzami, ponieważ podczas targów wystawiać się będą m.in. Dowództwo Generalne RSZ, Dowództwo Garnizonu Warszawa, Wojska Obrony Terytorialnej, Wojska Obrony Cyberprzestrzeni, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, Żandarmeria Wojskowa czy Wojskowa Służba Zdrowia. Swoją ofertę przedstawią również wszystkie uczelnie wojskowe w Polsce.
Pokazy najnowocześniejszego sprzętu, wyszkolenia żołnierzy i… grochówka
Program targów wzbogacą liczne atrakcje, które tak bardzo cieszą miłośników wojskowości. Zaplanowano prezentacje nowoczesnego sprzętu, m.in. czołgu Leopard 2A5, wyrzutni rakietowej WR-40 Langusta, moździerza samobieżnego 120 mm Rak, kołowego transportera opancerzonego Rosomak, samochodu opancerzonego M-ATV, pojazdu wojsk aeromobilnych Areo oraz wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Ponadto zaplanowano pokazy grupy poszukiwawczo-ratowniczej K-9 czy medycyny pola walki, zostanie także rozwinięta ścieżka saperska. Swoje wyposażenie zaprezentują również przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej. W każdy dzień będzie można zobaczyć występ orkiestry wojskowej. Zaplanowano też pokazy musztry paradnej oraz sztuk walki w wykonaniu uczniów realizujących program OPW. Każdy chętny będzie mógł wypróbować swoje umiejętności strzeleckie na symulatorze strzelań. A na zakończenie rzecz jasna nie zabraknie prawdziwego kulinarnego hitu, jakim jest wojskowa grochówka.
Wojskowe Targi Służby i Pracy to propozycja zarówno dla zdecydowanych na służbę wojskową, jak i wciąż szukających pomysłu na swoją zawodową drogę.
Informacja prasowa