20 kwietnia 2023 roku przypadła 150. rocznica urodzin Wojciecha Korfantego – wybitnego polityka, działacza narodowego, jednej z najważniejszych postaci dla Śląska. Z tej okazji delegacja NSZZ „Solidarność 80” RP KWK Mysłowice-Wesoła na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego uczestniczyła w obchodach 150. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego w Warszawie.
Oprócz uroczystego złożenia kwiatów przy pomniku Wojciecha Korfantego w Warszawie, reprezentacja NSZZ „Solidarność 80” RP KWK Mysłowice-Wesoła wraz z radnym Arturem Bulą zwiedziła także Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
– Zostaliśmy bardzo miło i ciepło przyjęci, oprowadzono nas po całym budynku, gdzie odbywają się ważne narady dla Polski. Mieliśmy także okazję zamienić kilka słów z premierem Mateuszem Morawieckim – komentuje Artur Bula, radny Mysłowic.
Wojciech Korfanty odegrał istotną rolę w procesie odbudowy Rzeczypospolitej po 1918 roku. Urodził się 20 kwietnia 1873 roku na terenie obecnych Siemianowic Śląskich. Społecznik, polityk i publicysta. Wielki patriota i jedna z najważniejszych postaci walczących o powrót Śląska do Polski. Kierował Polskim Komisariatem Plebiscytowym na Górnym Śląsku, koordynując nierówną walkę o pozyskanie dla Polski głosów Górnoślązaków. Po niekorzystnej dla Polaków interpretacji wyników plebiscytu stanął na czele III powstania śląskiego.
Po zakończeniu zrywu wyjechał z Górnego Śląska i zaangażował się w politykę krajową. W 1935 roku zmuszony był opuścić Polskę. W rodzinne strony powrócił w 1939 roku, lecz krótko po tym został aresztowany i osadzony w warszawskim więzieniu Pawiak. Zwolniony ze względu na zły stan zdrowia, zmarł piętnaście dni przed wybuchem II wojny światowej. Jego pogrzeb przekształcił się w wielką patriotyczną manifestację. Wzięło w niej udział kilka tysięcy osób pragnących oddać hołd bohaterowi i wyrazić poparcie dla prowadzonej przez niego polityki niepodległościowej.
W uznaniu dla jego zasług Sejm ustanowił rok 2023 Rokiem Wojciecha Korfantego. Był „jednym z ojców naszej niepodległości, wielkim synem śląskiej ziemi” – głosi uchwała Sejmu.
fot. Artur Bula