We wtorkowy wieczór 14 listopada budynek Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Mysłowicach wypełniły emocje utworów poświęconych tym, którzy walczyli i ginęli za naszą ojczyznę. Odbyła się tu po raz pierwszy patriotyczna wieczornica, która ma być przyczynkiem do rozmów z młodzieżą o patriotyzmie nie tylko przy okazji Święta Niepodległości.
– A jednak cały listopad jest takim miesiącem patriotycznym, dlatego chcieliśmy właśnie w taki sposób zaakcentować to, tym pięknym wydarzeniem w dniu dzisiejszym – mówi Wioletta Zawadzka, nauczycielka w ZS-P 1 i organizatorka wydarzenia.
Młodzi ludzie z klas 4b i 7b przygotowali kilkanaście pieśni i wierszy patriotycznych, jak m.in. „Rota”, „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”. Na skrzypcach zagrała także uczennica klasy siódmej Natalia Wadas. Była to dla nich wyjątkowa lekcja historii i wychowania patriotycznego.
– Jest to wielka rzecz świętować 105. rocznicę odzyskania niepodległości w tak wielkim, pięknym, cudownym kraju, jakim jest Polska – podkreśla Wojciech Szelest, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Mysłowicach.
Ale czy patriotyzmem nie jest także niesienie pomocy potrzebującym? Z takiego założenia wyszli organizatorzy wieczornicy, nadając jej charytatywny wymiar.
– Zaangażowaliśmy również rodziców w upieczenie ciast, ponieważ połączyliśmy naszą wieczornicę ze zbiórką charytatywną, której przewodzi pan Olszowski ze swoim stowarzyszeniem – tłumaczy Damian Długajczyk, nauczyciel w ZS-P 1 i organizator wydarzenia.
Dochód ze sprzedaży wypieków pomoże Stowarzyszeniu Inicjatyw Lokalnych „Nasze Mysłowice” w zakupie produktów do paczek świątecznych i posiłków regeneracyjnych m.in. dla osób w kryzysie bezdomności (więcej na ten temat tutaj).
– Ale nie tylko bezdomnych, bo dla seniorów, którzy nie wychodzą niestety z domu, bo nie mają sił, a my dostarczamy im to jedzenie do domu – wyjaśnia Piotr Olszowski, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych „Nasze Mysłowice”.
Tym sposobem udało się zebrać 1 070 zł, a społeczność brzęczkowickiej szkoły zyskała nową tradycję, którą obiecuje pielęgnować w kolejnych latach.