Odtworzenie historycznej ścieżki od Przewiązki do Trójkąta Trzech Cesarzy, zagospodarowanie Przewiązki na Muzeum Miasta Mysłowice, ale także unikalna przystań do spływu galarami czy kajakami, strefa piknikowa, hub gier, naturalny plac zabaw, a przede wszystkim kładki umożliwiające przejście na drugą stronę Przemszy. To tylko część z wielu propozycji warszawskiej pracowni JAZ+Architekci, która została przedstawiona mieszkańcom podczas spotkania w Urban Labie.
Koncepcja funkcjonalno-przestrzenna zagospodarowania terenów od dworca PKP aż do Trójkąta Trzech Cesarzy wraz z rejonem Przewiązki i adaptacją budynku przy ul. Powstańców 23 była tworzona przy współpracy z przedstawicielami miast ościennych, stowarzyszeń oraz lokalnych entuzjastów. Projekt ma powstać przy okazji tworzenia trasy velostrady nr 8 łączącej Katowice, Mysłowice oraz Sosnowiec zaplanowanej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Przedstawiona koncepcja jest kontynuacją prac po rewitalizacji terenów Promenady. A uzupełnieniem jej historycznego znaczenia jest zagospodarowanie Przewiązki wraz z przyległym budynkiem na siedzibę Muzeum Miasta Mysłowice.
– Właśnie po to, żebyśmy wszyscy poczuli klimat tego miejsca i wagę, że nie jest to jakiś projekt taki lokalny, nie jest to też projekt międzymiastowy, ale że jest szansa, żeby ten projekt był nadal projektem, który łączy, tak jak kiedyś dzielił światy, tak że teraz będzie nas łączył również na styku województw – wyjaśnia Bożena Zając, zastępca naczelnika Wydziału Architektury, Planowania i Strategii, koordynator przestrzeni Urban Labu.
– Zajmiemy się dwoma miejscami, Trójkątem Trzech Cesarzy i Przewiązką. Jeżeli chodzi o przewiązkę, to ten obiekt docelowo miałby być adaptowany na obiekt muzealny, poświęcony historii nie tylko emigracji, ale w ogóle historii miasta Mysłowice. Natomiast w rejonie Trójkąta proponujemy, aby stworzyć taki transmiejski hub rekreacyjny, związany z różnymi typami aktywności, ale też uwzględniający potencjał tkwiący w tym miejscu pod kątem przyrodniczym, to znaczy, że to jest miejsce o wielkich walorach przyrodniczych, nie tylko potencjale rekreacyjnym i wydaje nam się, że to jest właściwy kierunek, żeby i odpowiadało na potrzeby mieszkańców Mysłowic, Sosnowca, ale w ogóle też całego GZM-u – informuje Andrzej Jaworski, pracownia JAZ+ Architekci.
Na spotkaniu zaprezentowano wyniki kilku miesięcy prac nad koncepcją funkcjonalno-przestrzenną. W celu zilustrowania tego, co może powstać i na jakie potrzeby mieszkańców może odpowiedzieć, by podkreślić potencjał turystyczny, przygotowano różne formy grafik, rysunków i schematów.
– W mojej ocenie jest to bardzo realny projekt. Oczywiście wszystko zależy od budżetu i od sposobu finansowania, natomiast zarówno i adaptacja tego obiektu historycznego Przewiązki, jak i zagospodarowanie terenów nad Przemszą się wydaje stosunkowo niekłopotliwe i nieogromne w bezwzględnych liczbach. Natomiast wydaje mi się, na pewno na poziomie metropolii są to inwestycje do udźwignięcia. Być może Mysłowice będą musiały szukać wsparcia finansowego w różnych środkach, ale chyba tak w ogóle z takiego typu inwestycjami jest, że miasto we własnym budżecie inwestycyjnym tego nie mieści – dodaje architekt.
– Już dzisiaj jest realne, ponieważ my korzystamy z funduszu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i m.in. velostrada, która idzie po byłej trasie kolei piaskowej, jest finansowana przez GZM, czyli przez naszą metropolię. Wprawdzie Jaworzno nie jest w metropolii, ale Jaworzno jest bardzo zainteresowane współpracą, jesteśmy już po spotkaniach i po ustaleniach – podkreśla Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.
Stworzenie koncepcji jest pierwszym etapem do przygotowania pełnej dokumentacji potrzebnej do złożenia wniosków o zewnętrzne finansowanie.