fot. arch. iTVM

Już 7 kwietnia br. pójdziemy do urn wyborczych. Wybierać będziemy swoich przedstawicieli władz lokalnych – wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, radnych miejskich oraz radnych sejmików wojewódzkich. Po udaniu się do odpowiedniego lokalu wyborczego i okazaniu komisji dokumentu tożsamości, otrzymamy karty do głosowania. Ich liczba uzależniona jest od tego, gdzie mieszkamy.

Ilość kart do głosowania

W gminach i miastach niebędących miastami na prawach powiatu obwodowe komisje wyborcze otrzymują cztery rodzaje kart do głosowania: w wyborach do sejmiku województwa, rady powiatu, rady gminy (miejskiej) oraz w wyborach wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Natomiast w miastach na prawach powiatu, jak m.in. w Mysłowicach wyborca otrzyma trzy rodzaje kart do głosowania, tj. do sejmiku województwa, rady miasta oraz prezydenta miasta. Powodem jest fakt, że miasta na prawach powiatu realizują zadania zarówno gmin, jak i powiatów, dlatego wybiera się jedynie członków rady miasta.

Karta do głosowania

W wyborach do rad gmin w gminach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców, czyli w Mysłowicach, wydrukowana będzie na białym papierze, nazwiska kandydatów znajdą się natomiast na szarym tle. W wyborach do sejmiku karta będzie również biała z nazwiskami kandydatów na niebieskim tle. Na kartach umieszczone będą m.in. numery list, nazwy i symbole graficzne komitetów wyborczych, a co najważniejsze – znajdziemy na nich kratki przeznaczone na oddanie głosu oraz nazwisko i imię (imiona) każdego kandydata.

W wyborach wójta, burmistrza i prezydenta miasta, w których głosuje się na więcej niż jednego kandydata (jak w Mysłowicach), karta będzie biała z nazwiskami kandydatów na różowym tle. Nazwiska i imiona kandydatów znajdą się w jednej kolumnie, w kolejności alfabetycznej wraz z kratkami na oddanie głosu.

Znak „X”

Zagłosować można tylko na jednego kandydata na każdej z otrzymanych kart. Głos będzie ważny, jeśli w kratce przy nazwisku danego kandydata zostanie postawiony znak „X”. Głos będzie nieważny, jeśli znak „X” zostanie postawiony w kratce obok nazwiska więcej niż jednego kandydata na jednej karcie lub w ogóle nie zostanie postawiony. Na karcie do głosowania musi znajdować się pieczęć obwodowej komisji wyborczej i terytorialnej komisji wyborczej.

4 okręgi, 7 kandydatów na prezydenta Mysłowic

Mieszkańcy naszego miasta głosować będą w czterech okręgach wyborczych. Urny do głosowania wystawione będą w siedzibach 41 obwodowych komisji, zlokalizowanych m.in. w placówkach oświaty. Lokale wyborcze otwarte będą od godz. 7.00 do 21.00.

Wybierzemy 23 radnych miejskich, radnych Sejmiku Śląskiego oraz prezydenta Mysłowic. W rywalizacji o urząd prezydenta miasta wystartuje 7 kandydatów. O reelekcję ubiega się obecny prezydent Dariusz Wójtowicz. Na liście są także dyrektorka I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Mysłowicach Dorota Konieczny-Simela, przedsiębiorca Bernard Pastuszka, radny miejski Robert Patałąg, organizator wydarzeń Łukasz Prajer, była urzędniczka Jolanta Tucharz-Sablik oraz radny miejski Mariusz Wielkopolan. Druga tura wyborów odbędzie się 21 kwietnia br. Nowe władze wybierzemy na 5 lat.