Dzięki zaangażowaniu dwóch nauczycielek, brzęczkowicka szkoła wzbogaciła się o nowoczesną pracownię biologiczną. Wyremontowana klasa lekcyjna została wyposażona w urządzenia, które ułatwią i znacznie urozmaicą naukę.

[KGVID width=”640″ height=”360″]http://w.itvm.pl/2016/06/ekololek.mp4[/KGVID]

Im bardziej aktywna metoda, tym uczniowie są bardziej zaangażowani. Wykład, czy pogadanka oczywiście muszą być, ale to właśnie zajęcia doświadczalne angażują ich bardziej. Dzięki temu więcej zapamiętują, jest to dla nich bardziej atrakcyjne – mówi Renata Król, nauczycielka biologii zaangażowana w projekt.

Nową pracownię biologiczną Gimnazjum nr 3 w Mysłowicach zyskało dzięki udziałowi w programie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach o nazwie „zielona pracownia”. Wartość nowej pracowni to 45 tysięcy złotych. Co przesądziło o wygranej mysłowickiej szkoły?

Przede wszystkim pomysłowość, kreatywność, ale też oryginalność pomysłu. Musze powiedzieć, że efekt końcowy jest jeszcze fajniejszy niż projekt. Ta soczystość kolorów, każdy detal i szczegół powodują, że wchodząc do tej pracowni powiedziałam „wow” – mówi Agnieszka Siemińska, zastępca prezesa WFOŚiGW w Katowicach.

Projekt zrealizowany przez mysłowickie gimnazjum nosi nazwę „Eko Lolek”, co jak się okazuje, nawiązuje do imienia – a dokładniej pseudonimu ze szkolnych lat – patrona szkoły.

Wymyśliłyśmy nazwę Eko Lolka, co jest ściśle związane z patronem naszej szkoły. Nasza szkoła nosi imię Karola Wojtyły. 01:33 Motywem przewodnim stało się tutaj drzewo, jest to pracownia ekologiczna, a jak wiadomo drzewa są zielonymi płucami naszej planety, poza tym Karol Wojtyła umiłował przyrodę – wyjaśnia Anna Adamczyk, współautorka projektu.

Podczas uroczystego otwarcia nową salę zaprezentowały nauczycielki, które przygotowały zwycięski projekt oraz uczniowie szkoły. Efekty podziwiali także wiceprezes wojewódzkiego funduszu oraz wiceprezydent Mysłowic. W imieniu samorządu Grzegorz Brzoska podziękował za zaangażowanie szkoły w stwarzanie lepszych warunków edukacyjnych mysłowickiej młodzieży.

Będziemy mogli prowadzić więcej zajęć laboratoryjnych, doświadczalnych i obserwacyjnych. Będzie można wykorzystać większą aktywność uczniów – dodaje Renata Król.

I właśnie to zachęca do nauki uczniów. Z nowej sali młodzież będzie korzystać od września.

To jest ważniejsze od takich lekcji, podczas których jedynie się słucha wykładów lub coś przepisuje. Mając lekcje w takiej pracowni można przeprowadzać różne doświadczenia, korzystając z manekinów omawiać różne tematy. Można spojrzeć jak to wygląda naprawdę, a nie tylko zyskać wiedzę z obrazków i opowiadań – mówi Dawid Długosz z klasy III a.

Od nowego roku szkolnego uczniowie będą korzystać z mikroskopów, które dzięki wbudowanym kamerom nagrywają obraz z probówek, nowej tablicy multimedialnej, czy z zestawów do biodegradacji lub wykorzystujących energię odnawialną.

Przy okazji uroczystego otwarcia, wiceprezes WFOŚiGW w Katowicach przypomniała o innych przedsięwzięciach organizowanych przez fundusz, dzięki którym można otrzymać pokaźne dofinansowania na ciekawe, edukacyjne inicjatywy. A jest o co się starać, bo programy są bardzo bogate.

Oj przeróżne, zaczynając od ścieżki edukacyjnej poprzez stworzenie ogrodu przy szkole i przedszkolu, poprzez wydanie publikacji. To jest naprawdę szerokie spektrum inicjatyw, które finansujemy – dodaje Siemińska.

W XXI wieku uczniów do nauki i odkrywania świata zachęcają technologiczne nowinki. To dla ich dobra wiele pracy i czasu poświęciły autorki projektu. Do podobnych działań zachęcamy wszystkich, mysłowickich nauczycieli.