Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach prosi o informacje dotyczące siedlisk nietoperzy w województwie śląskim. Spis takich skupisk umożliwi przeprowadzenie działań ochronnych, zaplanowanych na przełom 2025 i 2026 roku.
Celem działań poszukiwawczych jest ochrona siedlisk nietoperzy i zminimalizowanie problemów właścicieli budynków, w których stworzenia te zamieszkały. Są to najczęściej stare budynki, piwnice oraz strychy. W zakres prac związanych z inwentaryzacją wejdzie m.in. naprawa uszkodzonych stropów i konstrukcji dachowych, a także zabezpieczenie miejsc, w których nocne ssaki wydalają odchody.
Jeżeli jesteś właścicielem budynku, w którym zagnieździły się nietoperze lub znasz takie lokalizacje, do 28 lutego możesz wysłać zgłoszenie na adres e-mail Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, podając adres budynku, załączając jego zdjęcie, opis i ilość nietoperzy. Możesz także dopisać ewentualne problemy związane z siedliskiem oraz koniecznie podać dane kontaktowe zarządcy budynku.
Informacja prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)




