To był pierwszy krok tysięcy młodych ludzi ku służbie w Wojsku Polskim. W województwie śląskim zakończyła się kwalifikacja wojskowa – przez blisko trzy miesiące działały 36 powiatowe komisje lekarskie.
„Do stawiennictwa w powiatowych komisjach lekarskich zostało wezwanych ponad 24 tys. mężczyzn i kobiet” – czytamy w komunikacie Wojskowego Centrum Rekrutacji.
Tegoroczna kwalifikacja trwała od 3 lutego do 30 kwietnia. Obejmowała m.in. mężczyzn urodzonych w 2006 roku, wcześniejsze roczniki, które nie miały jeszcze określonej kategorii, osoby wcześniej uznane za czasowo niezdolne, a także kobiety posiadające – lub zdobywające – kwalifikacje przydatne w służbie wojskowej. W ramach postępowania przypisywano kategorie zdrowia – od A (pełna zdolność) po E (trwała niezdolność do służby także w czasie wojny).
„Wizyta w lokalach powiatowych komisji lekarskich była nie tylko obywatelskim obowiązkiem, była to przede wszystkim okazja do zapoznania się z ofertą ochotniczych rodzajów służby wojskowej” – podkreślono w komunikacie.
To właśnie podczas wizyt w komisjach wielu młodych ludzi decydowało się na złożenie deklaracji do służby. Towarzyszyli im żołnierze z lokalnych jednostek, w tym Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy prezentowali ścieżki kariery w armii. Osoby, które zadeklarowały gotowość do służby, rozpoczęły procedurę rekrutacyjną i zostały przeniesione do pasywnej rezerwy z nadanym stopniem szeregowca.
Termin kolejnej kwalifikacji wojskowej zostanie ogłoszony w rozporządzeniu ministra obrony narodowej.