fot. www.pixabay.com
fot. www.pixabay.com

            Po kilku chłodnych, deszczowych dniach mieszkańcy województwa śląskiego mogą wreszcie liczyć na poprawę pogody. Wszystko wskazuje na to, że do regionu wróci bardziej wiosenna aura — z większą ilością słońca i wyraźnym wzrostem temperatur.

Poniedziałek, 18 maja, upłynie jeszcze pod znakiem dużego zachmurzenia i opadów deszczu. Niebo nad regionem będzie przeważnie całkowicie zasnute chmurami, choć wieczorem od zachodu zaczną pojawiać się pierwsze przejaśnienia. W wielu miejscach nadal będzie padać, a temperatury pozostaną niskie jak na połowę maja — termometry pokażą zaledwie od 10 do 12 stopni Celsjusza. Wiatr będzie słaby, wiejący z północnego zachodu i zachodu, a ciśnienie utrzyma się na poziomie około 1015 hPa.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie stopniowe rozpogodzenia. Zachmurzenie będzie się zmieniać od całkowitego po umiarkowane i małe, a opady deszczu praktycznie ustaną. Temperatura minimalna spadnie do 4–7 stopni Celsjusza. Wiatr pozostanie słaby, zachodni.

Prawdziwa zmiana nadejdzie jednak we wtorek, 19 maja. Synoptycy zapowiadają zdecydowaną poprawę pogody i powrót słońca. Już od rana w większości województwa będzie pogodnie, a w ciągu dnia dominować ma niewielkie lub umiarkowane zachmurzenie. Jedynie na północy regionu okresowo może pojawić się więcej chmur. Co ważne — nie są prognozowane opady.

Wtorek przyniesie także wyraźne ocieplenie. Po południu temperatura wzrośnie do 18–20 stopni Celsjusza, co pozwoli poczuć prawdziwie wiosenną aurę. Wiatr będzie słaby, z kierunków zachodnich i północnych, a ciśnienie wyniesie od 1015 do 1017 hPa.

Również noc z wtorku na środę zapowiada się spokojnie i pogodnie. Zachmurzenie będzie niewielkie lub umiarkowane, bez opadów, a temperatura minimalna wyniesie od 5 do 8 stopni Celsjusza. Ciśnienie lekko wzrośnie do około 1021 hPa.

Wszystko wskazuje więc na to, że po chłodnym początku tygodnia mieszkańcy Śląska doczekają się długo wyczekiwanego powrotu cieplejszej i bardziej słonecznej wiosny.

źródło: Pogoda dla Śląska