Chór „Jubilate Deo” z parafii ewangelicko-augsburskiej w Mysłowicach uczestniczył w dniach 20-24 maja w 45. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka – Białystok”.
– W Białymstoku byliśmy 12 lat temu. Festiwal należy do klasy zerowej, podobnie jak Konkurs Chopinowski czy Warszawska Jesień. Jego wypracowany przez lata prestiż sprawia, że jest to obecnie jedno z najważniejszych miejsc prezentacji muzyki prawosławnej w Europie. Otrzymanie osobistego zaproszenia było dla naszego chóru parafialnego dużym zaskoczeniem i wielkim wyróżnieniem. Po przejściu kwalifikacji opartej na nagraniach, wyzwaniem stały się koszty logistyczne. Dzięki wsparciu niemieckiej fundacji „Chöre helfen Chören” mogliśmy sfinansować transport, co pozwoliło nam w pełni skupić się na doskonaleniu programu – mówi Joanna Bliwert-Hoderna, dyrygentka chóru.
Jubileuszowa edycja festiwalu zgromadziła 19 chórów z różnych krajów. Wśród uczestników znalazły się zespoły z Łotwy, Azerbejdżanu, Ukrainy, Szwecji, Austrii, Grecji, Gruzji, Litwy, Polski oraz Ghany. Organizatorzy zaprosili laureatów poprzednich edycji i uznane chóry reprezentacyjne z zagranicy. W tym gronie znalazł się także mysłowicki „Jubilate Deo”.
– W Białymstoku zostaliśmy przyjęci z niezwykłą życzliwością. Znalezienie się w gronie 19 chórów z tak różnych zakątków świata – od Łotwy, Azerbejdżanu, Ukrainy, Szwecji, Austrii, Grecji, Gruzji, Litwy i Polski, aż po Ghanę – było dla nas okazją do zetknięcia się z niesamowitą energią modlitewną. Utwory kompozytorów współczesnych i klasycznych, inspirowane duchowością Wschodu, wywierały na słuchaczach ogromne wrażenie. Szczególnie zapadł nam w pamięć występ Bizantyjskiego Chóru Aten, którego monumentalne brzmienie męskich głosów przeniosło nas w klimat wschodnich monastyrów – podkreśla Joanna Bliwert-Hoderna.
Pobyt na Podlasiu był także okazją do integracji i zwiedzania. Członkowie chóru odwiedzili m.in. Tykocin i Pentowo, nazywane Europejską Wsią Bocianią. W niedzielę zespół uświetnił nabożeństwo w parafii ewangelickiej w Białymstoku. Kazanie wygłosiła ks. Marta Zachraj-Mikołajczyk, chór wykonał sześć pieśni, a Zosia Pilarska zaprezentowała utwór na altówce.
Udział w festiwalu był dla mysłowickiego zespołu jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych ostatnich lat i okazją do prezentacji swojej twórczości na międzynarodowej scenie chóralnej.



















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)













