W II LO odbyło się uroczyste otwarcie Ekopracowni pod chmurką „ZEGRÓDEK II LO” – wyjątkowej przestrzeni edukacyjnej stworzonej z myślą o nauce blisko natury. Inwestycja została zrealizowana dzięki środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 87 500 zł.
Nowoczesna pracownia przyrodnicza na świeżym powietrzu została wzbogacona o śląskie akcenty, podkreślające znaczenie regionalnej tożsamości w edukacji i wychowaniu młodego pokolenia. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów jest mural z motywem róży śląskiej.
W Ekopracowni znalazły się m.in.:
- szklarnia z pomidorami,
- sadzonki krzewów owocowych,
- dalie, mieczyki i malwy,
- budki lęgowe i karmniki dla ptaków,
- domek dla owadów,
- tablice edukacyjne,
- zbiornik na deszczówkę,
- kompostownik,
- budka meteorologiczna,
- zegar słoneczny,
- mikroskopy, lornetki i kompasy.
Sercem nowej przestrzeni jest przestronna altana, która może pomieścić całą klasę i umożliwi prowadzenie zajęć w otoczeniu przyrody.
„ZEGRÓDEK II LO” to miejsce, które będzie służyć uczniom nie tylko podczas lekcji biologii czy geografii, ale również jako przestrzeń integracji, obserwacji przyrody i rozwijania ekologicznej wrażliwości.















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)












