Spełnił się zapowiadany od kilku dni scenariusz – poseł Wojciech Król nie jest już wiceprzewodniczącym śląskich struktur Koalicji Obywatelskiej. Tak w poniedziałek zdecydowali jego koledzy z partii. 

O tym, że poseł Król może stracić stanowisko wiceprzewodniczącego zarządu KO w regionie mówiło się już w przestrzeni publicznej od kilku dni. Nie jest również tajemnicą, że wniosek w tej sprawie do rady regionu złożył jej szef, czyli marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa. I tak w poniedziałek koledzy posła z KO zdecydowali, że ten nie będzie dłużej w zarządzie śląskich struktur KO.

To oczywiście pokłosie afery korupcyjnej jaką w spółce Tramwaje Śląskie bada Prokuratura Europejska. Już 5 maja kilka dni po kolejnych zatrzymaniach, zwierzchniczka tej prokuratury, rumuńska prawniczka Laura Kovesi, złożyła w Sejmie RP wniosek o uchylenie immunitetu wobec posła Wojciecha Króla. Od początku sprawa była owiana tajemnicą, bo do wiadomości publicznej nie podano m.in. imienia i nazwiska posła oraz celu w jakim Generalna Prokurator Europejska chce pozbawić go immunitetu. Do szczegółów dotarli szybko dziennikarze Onetu, którzy zdradzili tożsamość posła.

Afera w Tramwajach Śląskich: Jest odpowiedź Sejmu RP w sprawie immunitetu posła. Kolejne zatrzymania CBA

Następnego dnia sam zainteresowany odniósł się krótko do sprawy mówiąc, że na razie wniosku nie widział i nie będzie go komentował. Przez kilka tygodni próbowaliśmy dowiedzieć się w Sejmie RP o status sprawy, jednak przedstawiciele biura medialnego milczeli. Wreszcie 9 czerwca głos w sprawie oficjalnie zabrał marszałek Sejmu RP Włodzimierz Czarzasty, który w trakcie konferencji poinformował o tym, że poprawiony przez Laurę Kovesi wniosek skierował do Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Po tym gdy ta rozpatrzy wniosek, nad odebraniem immunitetu Królowi będą głosowali posłowie. Wspomniana wcześniej prokurator Laura Kovesi chce natomiast posła Wojciecha Króla zatrzymać, postawić mu zarzuty związane m.in. z płatną protekcją oraz tymczasowo aresztować.

Sprawa posła Wojciecha Króla nabiera tempa. Wniosek skierowany do sejmowej komisji

Przypomnijmy, że w sprawie afery korupcyjnej w spółce Tramwaje Śląskie jak na razie zarzuty postawiono 11 osobom. Śledztwo dotyczy m.in. ustawiania przetargów czy przyjmowania korzyści majątkowych. Do sprawy wrócimy.