W najbliższy czwartek czeka nas jedno z najważniejszych posiedzeń w roku – sesja absolutoryjna. Radni podejmą bowiem decyzję w sprawie udzelenia absolutorium dla prezydenta miasta. Ponadto pod głosowanie poddane zostaną uchwały dotyczące m.in. nowych zasad konsultacji społecznych, zmian w systemie gospodarowania odpadami czy projektu „Rodzina 3+”. Sesja odbędzie się dnia 26 czerwca br. o godzinie 14:00, relacja na żywo tradycyjnie na itvm.pl
Sesja Rady Miasta rozpocznie się od podjęcia uchwały w sprawie udzielenia absolutorium prezydentowi miasta Edwardowi Lasokowi. Podczas sesji absolutoryjnej Prezydent przedstawi najważniejsze wydatki i dochody za 2013 rok, omówi kluczowe inwestycje oraz wskaże plany na przyszłość. Udzielenie przez radnych absolutorium oznacza akceptację wykonania budżetu. Po absolutorium radni będą głosować nad bieżącymi projektami uchwał.

Jedną z nich będzie program „Rodzina 3+” skierowany do mysłowickich rodzin wielodzietnych. Rodziny, które wyrażą chęć włączenia się do programu, po wypełnieniu odpowiedniego wniosku, otrzymają kartę uprawniającą do korzystania z szeregu ulg i zniżek proponowanych przez miasto w instytucjach kultury, sportu i rekreacji. Karta 3+ będzie uzupełnieniem ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

Na czerwcowej sesji Rady Miasta radni podejmą również decyzję w sprawie nowych zasad konsultacji społecznych. Projekt uchwały jest efektem półrocznej pracy kilkunastoosbowego zespołu, który powstał po otrzymaniu przez Urząd Miasta w Mysłowicach dofinansowania na realizację projektu „Mysłowickie konsultacje na-prawdę”. Głównym celem projektu jest zapewnienie mieszkańcom miasta uczestnictwa w ważnych dla nich sprawach poprzez informowanie o planowanych przedsięwzięciach i ich efektach, a przede wszystkim pozyskiwanie ich opinii i propozycji przy podejmowaniu ważnych decyzji.

Kolejny projekt uchwały skierowany jest do organizacji pozarządowych, i tak jak poprzedni, ma na celu poprawę jakości współpracy i wymiany informacji poprzez wdrożenie modelu współpracy i wykształcenia e-narzędzi pomiędzy miastem a organizacjami. Projekt „My PART” jest w 85% sfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w 15 % przez Budżet Państwa.

Jeżeli radni podejmą uchwały dotyczące zmian w gospodarowaniu odpadami to z nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej na terenie miasta odpady zmieszane (mokre), jeżeli będzie taka potrzeba, będą mogły być odbierane częściej niż dwa razy w tygodniu. Ponadto w zabudowie wielorodzinnej, w miesiącach od marca do listopada, wprowadzony zostanie odbiór odpadów zielonych. Na tę chwilę usługa ta dostępna jest wyłącznie w zabudowie jednorodzinnej.

Podczas sesji Rady Miasta zostanie również poddany pod głosowanie projekt uchwały mający na celu określenie zasad przyznawania dofinansowania do zmiany systemu ogrzewania z tradycyjnego węglowego na proekologiczny. Dotacja będzie przyznawana zarówno na lokale jak i budynki mieszkalne na terenie całego miasta.

Ważnym punktem czerwcowych obrad będzie także wniesiony przez radnych sprzeciw wobec wydania koncesji na eksploatację złoża węgla kamiennego, a tym samym na budowę kopalni, na złożu „Brzezinka III”. Jeżeli uchwała zostanie podjęta protest przekazany zostanie m.in. Prezydentowi i Premierowi RP, właściwemu do wydania koncesji ministrowi i Marszałkowi Województwa Śląskiego.

Sesję zakończą projekty, które usystematyzują nazwy jednostek pomocniczych miasta. Z obecnych trzynastu osiedli i jednej dzielnicy po przyjęciu uchwały wszystkie jednostki otrzymają statut dzielnicy.