Podczas październikowej sesji Rada Miasta Mysłowice przyjęła uchwały, w efekcie których na mapie Mysłowic dojdzie do zmian nazwy. Choć nazwiska Caspari i Ruberg nie są powszechnie znane wśród samych mysłowiczan, były to osoby, które przyczyniły się do rozsławienia naszego miasta.

Z Gwardii Ludowej w Emila Caspari

Zmiana nazwy ulicy Gwardii Ludowej była narzuconą przez Sejm koniecznością. Na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej, Mysłowice – tak jak i inne polskie gminy – mają obowiązek wymazać z przestrzeni publicznej nazwy upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące ten system.

Rada Dzielnicy Brzęczkowice i Słupna, w obszarze której mieści się ulica Gwardii Ludowej, zaproponowała, by nowa nazwa pochodziła od nazwiska Emila Caspariego, który przyczynił się do założenia pierwszego w historii miasta Muzeum Miejskiego. Emil Caspari od 1922 roku związany był z Mysłowicami, gdzie pracował w bankowości, później był m.in. radcą majątkowym w urzędzie miejskim. Pełnił także funkcję wiceprezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Mysłowicach, nadzorował też pracę Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Podczas sesji 13 radnych zagłosowało za taką zmianą i tym samym ulica Gwardii Ludowej przejdzie do przeszłości, w słupecka uliczka będzie nosiła nazwisko Emila Caspariego.

Rondo Johanna Ruberga

Natomiast 19 radnych zagłosowało za nazwaniem małego ronda na skrzyżowaniu ulic Jana Dzierżonia, Piastów Śląskich i Alei Spacerowej w Wesołej imieniem Johanna Ruberga. Mieszkańcy naszego miasta mieli okazję poznać Ruberga i jego działalność za sprawą spotkań i prelekcji Mysłowickiego Detektywa Historycznego.

Johann Ruberg został w 1782 roku powołany na stanowisko kierownika huty szkła w Wesołej. Od tamtego czasu wprowadził wiele udoskonaleń w produkcji szkła wprowadzając paleniska węglowe w miejsce palenisk opalanych węglem drzewnym. Po udanych próbach uzyskania cynku z osadów wielkopiecowych zaadaptował do tego stary piec szklarski. W roku 1797 rozpoczęto budowę zaprojektowanego przez niego pieca do wytopu cynku. To właśnie ta metoda wytapiania cynku zaproponowana przez Johanna Ruberga została nazwana „metodą śląską”. Uruchomiona huta cynku przy hucie szkła w Wesołej była pierwszym tego typu zakładem w Europie, zyskując światowy rozgłos.

Mysłowiczan, którzy chcieli by bliżej poznać sylwetki osób, od których nazwisk nazwano ulicę i rondo, zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Mysłowickiego Detektywa Historycznego.

Sylwetka Emila Caspariego została zaprezentowana w artykule: Historia miejskiego muzeum

Matomiast osoba Johanna Ruberga w artykułach: Pierwszy piec do wytopu cynku metodą śląską, Oblicza mysłowickich dzielnic. Wesoła oraz Śląska przygoda z cynkiem.