Ku końcowi zbliża się procedura wpisania mieszczącej się przy ulicy Powstańców, historycznej Przewiązki, do Gminnej Ewidencji Zabytków.
Choć mowa jest o Gminnej Ewidencji Zabytków, miasto nie może samodzielnie zdecydować, jakie nieruchomości do niej wpisać. Konieczne jest uzyskanie zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków, który ocenia zasadność takiego wpisu.
– Już dawno podjęliśmy działania, których celem jest ujęcie Przewiązki i budynku pod numerem 23 w Gminnej Ewidencji Zabytków. Procedura jest w toku i sądzimy, że na początku nowego roku nasz wniosek zostanie zaakceptowany – mówi Kamila Szal, rzecznik prasowy mysłowickiego magistratu
Obecnie Przewiązka jest administrowanym przez MZGK pustostanem. Do miejskiego zarządu należy także kamienica opatrzona numerem 23. Z drugiej strony, obiekt przylega do nieruchomości należących do PKP. Problematyczne jest to, że wejście do Przewiązki prowadzi przez nienależący do miasta budynek. Z drugiej strony, w gminnej nieruchomości mieszczą się zajęte przez lokatorów mieszkania.
W mieście nie tylko podjęto kroki odnośnie wpisania Przewiązki do Gminnej Ewidencji Zabytków, rozważana jest także opcja przekazania budynku na cele Muzeum Miasta Mysłowice. Miejskie muzeum, które obecnie zajmuje wyznaczoną przestrzeń w Centralnym Muzeum Pożarnictwa, potrzebuje kolejnych pomieszczeń, w którym mogłoby gromadzić swoje cenne, historyczne zbiory. Dlatego też rozgląda się za nowymi obiektami. Choć Przewiązka nie należy do Muzeum Miasta Mysłowice, jego dyrektor już myśli o wpisaniu jej do wojewódzkiego rejestru zabytków, co może pozwolić na pozyskanie dodatkowych, pozamiejskich środków. Nośność stropów Przewiązki jest ograniczona, więc adaptując ją na muzealną przestrzeń, należy mieć na uwadze przede wszystkim względy bezpieczeństwa.
Choć dzisiaj Przewiązka wygląda niepozornie, szacuje się, że na przełomie XIX i XX wieku przewinęło się przez nią blisko 1,4 mln. osób. To właśnie w Mysłowicach dla tysięcy rodzin rozpoczynała się droga na Zachód, często wiodąca aż do Ameryki.
O Przewiązce krótki film przygotował Mysłowicki Detektyw Historyczny: