Od połowy marca do maja w byłym kinie „Znicz” i sali widowiskowej Mysłowickiego Ośrodka Kultury wyświetlane będą polskie animacje. To za sprawą festiwalu O!PLA, który już po raz drugi zawita w naszym mieście. Co zobaczymy na ekranach?
„Bolek i Lolek”, „Pomysłowy Dobromir”, „Miś Uszatek”… To prawdopodobnie pierwsze skojarzenia, jakie nasuwają się przeciętnemu odbiorcy na dźwięk słów „polska animacja”. Choć trudno odmówić im uroku i wiążą się z dużym sentymentem, są zaledwie małym skrawkiem kinematograficznego dorobku w obrębie tego gatunku. Polska animacja to różnorodność na poziomie graficznym, mnogie wrażenia zarówno estetyczne jak i emocjonalne. Autorzy dotykają wielu tematów i artystycznych przestrzeni – od adaptacji literackich, takich jak „Łagodna” Piotra Dumały na podstawie utworu Fiodora Dostojewskiego, przez mroczne, fantastyczne obrazy Bagińskiego, aż po piękne, metaforyczne opowieści, takie jak „Ichthys” w reżyserii Marka Skrobeckiego z 2005 roku.
– Techniki są różne. Widzowie oglądają plastelinę, ożywiane zabawki, ale też postacie stworzone komputerowo. Komputery grają obecnie najważniejszą rolę, one te postaci ożywiają. – opowiada Jacek Turalik z Mysłowickiego Ośrodka Kultury
Ogólnopolski Festiwal Polskiej Animacji “O!PLA” (O! Polska Animacja) miał swój debiut w 2013 roku, jednak w Mysłowicach pojawił się po raz pierwszy w 2016 r. Celem festiwalu O!PLA jest zatem docieranie ze sztuką animacji do dużych i mniejszych ośrodków w kraju. W jej programie przewidziane są prelekcje, spotkania z twórcami oraz warsztaty, które mają przybliżyć polską animację powszechnemu odbiorcy.
https://vimeo.com/206571946
Dzieła polskiej animacji niejednokrotnie budzą zachwyt poza granicami, są nagradzane na prestiżowych festiwalach. Być może niedostatecznie doceniane w kraju, stanowią wspaniałą wizytówkę polskiej kultury za granicą. Okazją, by się z nimi zapoznać, jest właśnie festiwal O!PLA. Podczas jego trwania pojawią się takie tytuły jak „Ta niesforna cielesność”, „Pies Schroedingera” czy „Zdrowaśka”. Pełny repertuar można znaleźć TUTAJ. Wstęp na każdy seans, czyli serię filmów z konkretnej kategorii, kosztuje 5 zł od osoby.