W ostatnią niedzielę kwietnia tj. 30.04 w Parku Słupna w Mysłowicach odbędzie się rodzinny piknik podsumowujący miesiąc z autyzmem. Organizatorami Pikniku pod honorowym patronatem prezydenta miasta Mysłowice Edwarda Lasoka są Urząd Miasta Mysłowice oraz Mysłowicka Fundacja Po Pierwsze Człowiek.

W programie wydarzenia znajdą się m.in.: wizyta w Cube – multimedialnej instalacji sensorycznej, dzięki której można się przekonać, jak osoby z autyzmem odbierają otaczający świat. Ponadto odbędą się zabawy terapeutyczne, jak np.: tworzenie figurek z gliny, własnej maskotki czy ozdób z bibuły. Na dzieci i ich rodziny czekają również zabawy integracyjne, pokazy tańca, teatrzyk i koncert. Przygotowywana zostanie wystawa prac dzieci z autyzmem.

W trakcie pikniku rodzinnego będzie można skorzystać z porady dietetyka oraz skonsultować się z ekspertami: psychologiem, pedagogiem specjalnym, specjalistą ds. autyzmu i neurologopedą. Specjaliści udzielą fachowej porady oraz informacji na temat tego, czym jest autyzm i jak nie przeoczyć pierwszych sygnałów świadczących o zagrożeniu wystąpienia zaburzenia u dziecka. W związku z tym, iż część dzieci z autyzmem stosuje specjalną dietę, uczestnicy skosztują zdrowej żywności, a nawet ulepią coś pysznie zdrowego, czyli – magiczne kulki mocy.

Współorganizatorem przedsięwzięcia są MOK, MOSiR, Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Uczniom i Szkole ”Nasze Dzieci” Przy Zespole Szkół Specjalnych, mysłowickie Szkoły Integracyjne oraz Zespół Szkół Specjalnych.

Dotychczas w kwietniu br. Zespół Szkół Specjalnych zorganizował happening, który miał na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na zaburzenie rozwoju jakim jest autyzm. Wydarzenie odbyło się 2 kwietnia w dniu Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, kiedy to nastąpiło wspólne wypuszczenie w powietrze niebieskich balonów. Kolor niebieski jest barwą autyzmu.

Autyzm to zaburzenie trwające całe życie, ale jego objawy nie są stałe i zmieniają się wraz z rozwojem człowieka. Bardzo często zdarza się, że ludzie zmagający się z autyzmem są niesprawiedliwie oceniani. Ich zachowania w przestrzeni publicznej są niezrozumiałe przez ludzi, którzy nie są świadomi tego, czym jest autyzm. Są ludzie, którzy nie akceptują zachowań charakterystycznych dla autyzmu, nie potrafią ich zrozumieć i je odrzucają. Akcje przygotowane w tym miesiącu mają pomóc w zwiększeniu świadomości społeczeństwa na całym świecie, by nie zamykało się ono na ludzi cierpiących na autyzm.