W ubiegłą sobotę uczniowie Gimnazjum nr 4 z Brzezinki zwiedzali osiedle robotnicze Nikiszowiec w Katowicach, które w 2011 roku zostało uznane za pomnik historii.
Jest ono unikatowym zespołem urbanistyczno-architektonicznym powstałym na początku XX wieku dla pracowników śląskiej kopalni „Giesche”. Patronackie osiedle robotnicze Nikiszowiec zaprojektowane zostało przez architektów niemieckich Emila i Georga Zillmannów w latach 1908-1912 z inicjatywy koncernu Bergwerkgesellschaft Georg von Giesche’s Erben dla kopalni „Giesche” przy szybie „Nickisch”.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili m.in. kościół św. Anny, rynek, przy którym stoi gmach dawnej gospody z charakterystyczną mozaiką przedstawiającą róże na fasadzie oraz Muzeum Historii Katowic. Zwiedzanie zakończyło się posiłkiem w lokalnej restauracji. Wycieczka ta była bardzo ciekawą lekcją historii Śląska.















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)



