„Czy Zygmunt Krasiński był hipochondrykiem?”, „Co działo się przy łożu śmierci Fryderyka Chopina?”, „Który literat doby romantyzmu wygrałby w rankingu miłosnych związków z kobietami?” – odpowiedzi na te i wiele innych pytań stanowiły część niecodziennego spotkania z literaturą, jakie podczas majowego „Tygodnia Bibliotek” miało miejsce w filii bibliotecznej nr 7 przy ul. Oświęcimskiej.
Prelekcję pod tytułem „Rozważne i romantyczne związki z kobietami Zygmunta Krasińskiego” wygłosiła pani doktor nauk humanistycznych Alicja Zdziechiewicz, nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze w II LO im. Powstańców Śląskich w Mysłowicach oraz autorka książek „O czym nie mówią nam poloniści” i „Staropolskie polowania na czarownice”. Obecnie zbiera materiały do publikacji poświęconej pobytowi Aleksandra Dumas w dziewiętnastowiecznych Mysłowicach.

Gośćmi spotkania była młodzież z I LO im. Tadeusza Kościuszki pod opieką nauczyciela bibliotekarza pani Magdaleny Pyrr. Wykład wzbogacony pokazem slajdów zapoznał licealistów z „ciekawostkami obyczajowymi” okresu romantyzmu, anegdotami z życia zawodowego i prywatnego twórców literatury, które wykraczały poza obowiązującą ówcześnie cenzurę obyczajową. Prelegentka w barwny sposób na przykładzie związków Zygmunta Krasińskiego z kobietami, jak i innych klasyków naszej literatury, prezentowała zjawiska niestereotypowe z pogranicza literaturoznawstwa i antropologii kultury. Ujawniała „smaczki biograficzne”, które są zazwyczaj pomijane na lekcjach przez nauczycieli, czy nie uwzględniane w podręcznikach szkolnych.